На 200 лева минимална пенсия са склонни да кандисат патриотите и да си стиснат ръцете с ГЕРБ за коалиция. Предизборната платформа на "Обединени патриоти" (ОП) предвиждаше вдигане на прага на парите за старост до 300 лева, но от партията на Бойко Борисов бяха категорични, че това е невъзможно.

Увеличението на минималните пенсии се оказа най-трудната тема от преговорния процес. Участници в него съобщиха, че не е достатъчно ГЕРБ да приемат още от следващата година прагът на пенсиите да стане 200 лв. Изчисленията показвали, че за увеличението ще са необходими малко над 300 млн. лв. Другото условие на патриотите е индексация на всички пенсии. От ГЕРБ обещали да направят разчети кога и с колко ще е възможно да се увеличат те. Очаква се на днешните преговори пенсиите да са основен акцент.

Повече от три часа продължи срещата между двете партии на Велики понеделник. От преговорните екипи обясниха, че постигането на консенсус от вчера е още по-трудно заради навлизането в периода на ретроградния Меркурий, който ще продължи до 4 май. Звездата на туризма е огряла вчерашните разговори между бъдещите партньори. От ОП настояли в парламента да се създаде отделна постоянна комисия по туризъм, а ГЕРБ приели идеята им.

"С "Обединени патриоти" намираме консенсус по секторите "сигурност", "енергетика", "спорт" и "туризъм", заяви след вчерашната среща заместник-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов, цитиран от "Труд". Той изрази надежда до края на седмицата да бъде постигнато съгласие по повечето от политиките на бъдещия кабинет.

Цветанов отрече да са дискутирани имена на бъдещи министри, както и на шеф на Народното събрание. "Не е обсъждана и темата за номинирането на еврокомисар", каза още той.

Лидерът на НФСБ Валери Симеонов бе категоричен, че докато не приключи обсъждането на управленската програма, няма да бъдат коментирани постове в Министерския съвет.

Симеонов съобщи, че продължават преговорите по темите образование, социална политика, икономика и външна политика.

От преговарящите екипи обясниха, че не са обсъждали създаването на мегаагенция в помощ на бизнеса. Идеята и на ГЕРБ и на ОП била да се намали администрацията, а не да се създава нова.

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов започва поредица от разговори от днес с останалите парламентарни партии за постигане на национален консенсус по най-важните теми пред България. Както вече стана ясно, тази седмица ще бъдат проведени срещи от страна на ГЕРБ и с останалите политически сили в 44-тото народно събрание.

Днес от 14.00 часа Борисов ще разговаря с лидера на БСП Корнелия Нинова. А в сряда от 11.00 часа е предвидена срещата с председателя на ДПС Мустафа Карадайъ. Лидерът на ГЕРБ изпрати писма-покани за предстоящите срещи на върха до ръководствата на формациите. И в тях са посочени 4 основни теми, по които според лидера на ГЕРБ е необходимо да бъде постигнат национален консенсус – мигрантската криза, председателството на България на Съвета на ЕС, опасностите след Брекзит и Европа на 2 скорости.

Лидерските срещи се провеждат извън коалиционните преговори с Обединените патриоти. Но "заслужават сериозен дебат и обща национална позиция“, пише Бойко Борисов до Нинова и Карадайъ. От БСП вече на няколко пъти категорично отказаха общо управление с ГЕРБ.

От ДПС подобна позиция обаче не беше изказана на национално ниво. Но лидерът на европейските либерали Ханс ван Баален изрази надежда, че "ДПС ще бъде поканена да вземе участие в новото правителство на България, защото това ще направи страната по-стабилна и по-либерална". Затова и вчера се появиха различни тълкувания на финала на писмото от Борисов до Карадайъ:"Отчитайки заявената от Вас позиция, че ДПС ще бъде опозиция в 44-то Народно събрание, убеден съм, че националните интереси на България се нуждаят от консенсус и надпартийност".