Хората често свързват тромпета с войната.  Навремето с него са будели войската и са подавали сигнали по време на битка. Днес битката е да запалим децата да слушат джаз и класическа музика. Тази музика няма да отживее. Знаете кой е най-продаваният албум през 2016, нали? Моцарт! Напоследък по радиото много рядко звучи класика и джаз. От къде да чуят децата? А за да можеш да направиш избор, трябва да знаеш какви са възможностите – някой да ти покаже, да те научи.

Всъщност бях пианист, обаче точно преди изпита за Музикалното си премазах ръката на една врата. Защото бях много кротък и послушен, нали. Трябваше бързо да избера друг инструмент, а у нас тромпети да искаш - от баща ми и брат ми.  Той и изобретателя на пистоните на тромпета също е свирил с кърпа на ръката, за да скрие изобретението си от другите.  Като мен на приемния изпит.  Разказвам тази история на децата.  Свиря им Хайдн, неаполитанския танц от балета „Лебедово езеро“ на Чайковски, Джон Уилямс – „Междузвездни войни“. В началото ми беше трудно, нямах подход. А те едни малки такива – четвъртокласници, 9-10 годишни.  Постепенно те ме научиха да общувам с тях. Аз пък ги уча, че класиката не е страшна, не е елитарна.  Най-много им харесва този момент от урока, когато им давам тромпета и те сами се опитват да свирят.  Сигурен съм, че тези 20 секунди няма да ги забравят никога.  След мен в клас влизат колегите ми – флейтисти, китаристи, перкусионисти, челисти и разказват своите истории.

Чувствам се полезен. Един ден ми се обади учителката на Боби, аутист, който не обича да пипа нищо, което друг е пипал. Извиках го да пробва тромпета, той извади мокри и сухи кърпички и започна старателно да бърше. Накрая посвири, получи му се – талантливо дете. Та учителката ми звънна и ми каза, че след моя урок Боби се е отпуснал, започнал е да общува със съучениците си.

Целта на „Фортисимо клас“ не е да направи децата музиканти, а да им покаже красотата на музиката. Заключителните концерти са празник – да видиш залата пълна с деца, които се радват като на рок-концерт и преживяват музиката с цялото си сърце – това е безценно!

Авторът Петър Македонски, тромпетист в Симфоничния оркестър на Българското национално радио, преподавател в програмата „Фортисимо клас“ и част от общността на фондация "Америка за България". Материалът е предоставен от фондацията.