Холандия дава временно убежище на турски офицери
Холандия отказва да удовлетвори иска на Анкара да й бъдат върнати турските офицери, които поискаха политическо убежище и им предоставя временен престой от 18 месеца, предаде кореспондентът на БГНЕС.
През това време холандското министерство на сигурността и правосъдието ще разгледа исканията на турските офицери и семействата им за политическо убежище в страната, и ще реши съдбата им. Анкара изпрати иск до холандското правителство с настояване в рамките на три месеца от януари т.г. издирваните НАТО-вски военнослужещи да бъдат предадени обратно на Турция с уверението, че няма да им бъде отнето турското гражданство.
Офицерите отказаха да се върнат още след опита за преврат от 15 юли м.г. и в молбите за убежище посочиха, че няма никакви гаранции за справедлив процес срещу тях в родната им страна, съобщава BBC Turk, като се позовава на публикация във водещия холандски всекидневник NRC. В текста обаче не се посочва броят на турските военни, отказващи да се завърнат в Турция, но се акцентира на категоричното решение на Хага, което със сигурност ще предизвика възмущението на Анкара.
Депутатът от партията на Демократите 66 /D66/ Сьоерг Сьордсма настоява за актуализиране на законодателството в областта на предоставяне на политическо убежище, особено след като на дневен ред бе поставен проблемът с турските офицери. Правото на убежище извън дипломацията е свързано с правата на човека и неговата сигурност, заяви депутатът от Социалистическата партия Шарон Гастхуизен и призова за бързи действия на холандските власти по отношение на искането на турските военни.
Държавната телевизия в Холандия NOS съобщи, че след 15 юли м.г. над 100 турски офицери са поискали убежища в страните от Западна Европа. Преди това германската преса обяви, че най-малко 40 висши военни от Турция, служещи в НАТО, също внесоха документи с искане за убежище. Други 86 турски военни в Алианса в Брюксел също отказват да се завърнат, въпреки строгите призиви на Анкара.
Турската секция на агенция „Спутник“ съобщи, че 1 143 турски граждани също са поискали убежище в Япония през 2016 г. след юлския опит за преврат. Директорът на агенцията за бежанците Ерин Ишикава подчертава, че Япония води изключително строга политика по отношение на миграцията и дава приоритет на контрола върху този процес, вместо статут.