Вигенин: ЕК ни казва, че напредъкът на България е минимален
В мониторинговия доклад ЕК ни казва, че постиженията на България в борбата с организираната престъпност и корупцията по високите етажи, на практика, са на ниско равнище и напредъкът е минимален.
Това заяви Кристиан Вигенин по повод редовния доклад на ЕК за България, предаде репортер на БГНЕС.
Към днешна дата изглежда така, че България ще председателства Съвета под такъв механизъм на наблюдение. В БСП оценяваме този доклад като реалистичен, обоснован, обективен, добави Вигенин. Искаме да уточним, че от този 10- годишен срок, 7 от тях е управление на ГЕРБ, уточни Вигенин. Липсата на реална перспектива към днешна дата за премахване на механизма за сътрудничество и проверка е поредният неуспех и на това правителство на ГЕРБ, защото нашата обща задача беше този механизъм да отпадне към периода, в който България ще председателства Съвета на ЕС.
От друга страна ние се ангажираме, ако имаме това доверие от българските избиратели, да работим достатъчно активно и ефективно по препоръките, отправени от този доклад, така че към края на 2017 г. очакваният следващ доклад да бъде достатъчно позитивен и той да даде шанс да започне процес на излизане от този механизъм, подчерта Вигенин.
В доклада, освен частичния напредък по редица въпроси, има и критични моменти и предложения, по които ние се ангажираме да работим активно.В него има и две ключови теми, по които БСП неведнъж е критикувала управляващите. Изрично се казва, че независимостта на медиите е на ниско равнище и второ- има непредсказуема правна среда.
В доклада ясно са отбелязани две конкретни казуса- като лоши и вредни практики, поясни и членът на ИБ на БСП Крум Зарков. Първият е „тефтерчето Златанов”, по който ЕК оценява, че не са достатъчни мерките. Вторият е казусът „Двете каки”. И двата са свързани с една политическа сила, затова апелираме да се продължи работата по тях.Обръща се внимание и на начина, по който функционира ВСС и на политическата намеса. ЕК не е споменала SMS-са на Бойко Борисов към председателя на ВКС, но е ясно, че това се има пред вид. Обръща се внимание на това- как трябва да се държи изпълнителната власт, посочи Зарков. Това е част от промяната, която предлагаме. Споменава се и за „Законът Кунева”- антикорупционният закон, за който се казва, че ЕК подкрепя борбата с корупцията и новото законодателство, но изразява резерви дали това е най-добрият закон, особено в частта- закриване и вливане на комисията за незаконно придобито имущество. Това е критика, която и ние отправихме към този закон, но тогава бяхме обвинени като защитници на статуквото, подчерта Зарков. Той забелязва редица припокривания между препоръките на комисията и платформата на БСП. Считаме, че ако българският народ ни гласува доверие, ние можем да се преборим и още към края на 2017 г. да премахнем механизма за сътрудничество. ЕК е забелязала, че този механизъм не бива да се обвързва с въпроси като членството на България в Шенген и усвояването и отпускането на евросредства, които са били и позиция на лявата партия.