Все още не съм получил достатъчно убедително решение за справяне с мигрантската криза. Светът повече се занимава с последствията, а не с търсенето на решение.

Това каза сръбският премиер Александър Вучич по време на срещата в Давос.

За първи път съм загрижен от това, което ще стане, каза Вучич и припомни, че идва пролет и според него някои държави от Централна и Западна Европа много бързо взимат решения за затваряне на границите.

"Това ще означава край на Шенген, край за свободното придвижване на хора, стоки, капитали, което от своя страна напълно променя икономическата среда", каза сръбският премиер и подчерта, че отделни държави с оградите, загражденията и стените се надяват да решат проблема, но това може да доведе до по-големи проблеми в региона.

"Но не и в Сърбия, защото ние имаме сили да се съхраним и защитим. Страхувам се обаче, че в региона ще се стигне до по-големи проблеми", подчерта Вучич и поясни, че "сръбската икономика не може да издържи на по-голям брой на бежанци....Сърбия може да приеме 1000, 2000 до 5000 бежанци, но не и повече, защото икономиката ни няма да издържи", каза още министър-председателят.

За Сърбия е много важно какво ще направи светът по въпроса за мигрантската криза, защото конфликтите се увеличават, Ислямска държава превзема все повече територии, което пък ще доведе до повече бежанци. А, тези хора виждат в Европа най-доброто място за живеене. Сърбия, която се намира по "Балканския маршрут", трябва да приеме по възможно най-добрия начин тези хора, но въпросът е дали тя може да понесе този товар на плещите си, каза още той.

Вучич съобщи, че днес е разговарял с гръцкия премиер Алексис Ципрас по този въпос, който имал "идеи и начин за решаване на кризата, което е било едно от възможните решения".

"Дали Турция ще го приеме и дали това е възможно, ще видим, но не съм голям оптимист", каза Вучич и съобщи, че Ципрас ще посети Сърбия и двамата ще обсъдят този въпрос.

БГНЕС припомня, че през месец юли миналата година властите в Белград създадоха съвместни военно-полицейски патрули, които охраняват границата с България и Македония срещу нелегалните мигранти. Според официалните данни тези патрули са предотвратили опитите на над 13 000 нелегални мигранти да влязат от България в Сърбия. През този период са задържани десетки трафиканти на хора, включително и български граждани.

"Балканският маршрут" бе закрит в началото на месец март миналата година. В момента в Сърбия има около 6 000 мигранти. Част от тях живеят в ужасяващи условия около централната гара в Белград, уточнява репортерът на БГНЕС.