Пожелавам си здраве! Пожелавам си да не бърша повече прах от играчките на Мартин, а той да си играе с тях. Всяко друго нещо е безсмислено! С тези думи майката на 3-годишния Мартин - Виктория Рахнева, ни изпраща след посещението в дома им. А лъчезарният Марти, който е едно от децата на кампанията „Българската Коледа“, ни гледа с големите си очи и се усмихва. Още от раждането си момченцето е с диагноза детска церебрална парализа, а благодарение на инициативата редовно ходи на рехабилитация и състоянието му се подобрява. 
Той дори не е болен, това е състояние. Марти е много усмихнато и комуникативно дете, но за съжаление не може да ползва ръцете си, не може да стои седнал, казва Виктория. 
Марти е роден на 1 септември, когато православната църква отбелязва Симеоновден. Детето е кръстено на двамата дядовци и на майката на свети Симеон - Марта.
Марти е едно много очаквано детенце
Очаквахме да стане инвитро, но когато ни одобриха, от щастие забременях с две момченца и Марти имаше братче. Но безпроблемната ми бременност завърши в 34-тата седмица, когато на братчето сърчицето спря съвсем необяснимо за всички, включително и за лекарите. Наложи се Марти да бъде изваден, но се забавихме три дни с изваждането и трябваше лекарите да проумеят, че той не е в добра среда, защото е еднояйчен близнак и с братчето си имат една плацента. Докато благоволят да го извадят, Марти получи увреждане на мозъка, което доведе до детска церебрална парализа. До няколко часа го интубираха, след което стоя в кувьоз 25 дни, по обяснение на лекарите да е на топло, но там той отслабваше. Изписаха ми едно здраво дете, казаха ми, че трябва да го гледам като здраво, никой не ми спомена, че това дете е застрашено, че има такъв риск да развие детска церебрална парализа, разказва Виктория. 
Когато Марти става на 6 месеца, животът на семейство Рахневи се преобръща, тъй като откриват, че
детето им не ги вижда, не проявява интерес към външния свят, не се опитва да хваща
не се опитва да се обръща, няма никакъв контрол на главата. Тогава проумяват, че Марти всъщност не е толкова здрав. 
Семейството започва да посещава специализирана болница за лечение на деца с детска церебрална парализа в София, където се провежда рехабилитация и физиотерапия. Това е процедура по здравна каса, но отнема много дълго време и 14 дни майката и детето не са си вкъщи, а са в болничното заведение. 
След няколко месеца открихме, че половината време Марти всъщност прекарва в болница, а не в семейна среда. С времето се убедих, че най-важното е да бъде вкъщи, да усеща любов и внимание, за да може да напредва и да се развива добре. Осъзнах също, че рехабилитацията е ежедневие, споделя Виктория. 
Тя и съпругът й се опитват да не приемат случилото им се като наказание. Смятаме, че това ни се случи, тъй като в нашето семейство Мартин ще получи любов и внимание и ще му помогнем да порасне. Чудото ще е да стане един достоен и добър човек, казва майката на момченцето. 
За да порасне Марти и да стане самостоятелно дете, е необходимо редовно да ходи на рехабилитация и да работи със специалисти. Затова от две години той посещава кинезитерапевтичния салон „Хигия-КТ“ всеки ден по един час,
за което всъщност „Българската коледа“ помага на семейството
Това не е медицинско заведение, а център, в който работят млади, амбициозни, сърдечни хора, които се занимават само с деца и те израстват в техните ръце. Детето свиква с терапевтката си, слуша я, изпълнява, а кинезитерапевтите пък се съобразяват с индивидуалните потребности на всяко дете. Задължително условие е детето и рехабилитаторът да са напълно здрави, обяснява Виктория. 
Другото чудо в ежедневието на семейство Рахневи е дневен център „Милосърдие“ към „Каритас“, който дава шанс на майката на Мартин да ходи на работа. В центъра има кинезитерапевт, логопед, психолог, специалисти, които наблюдават и подпомагат развитието на 3-годишното момченце. Той е с работно време от 8 до 17 часа, каквото всъщност е нормалното работно време на повечето фирми. 
Социалните ме посъветваха да не губя работата си. Имаме баби, които са свободни, но Марти има нужда от много силни ръце, защото той не може да ходи, но много иска. Той може с помощ да прави крачки и да ползва проходилка. Освен това Марти има нужда да се социализира. Опитах се да го водя на площадките, но той не е интересен и атрактивен за останалите деца. В център „Милосърдие“, макар че и другите са с различни диагнози, той усеща, че те са деца, усеща тяхното присъствие. Често като ходим да го вземаме с баща му, виждаме, че той участва в заниманията, обяснява Виктория. 
Тя е категорична, че в нея няма и минимален процент съмнение, че Мартин е по-различен, като споделя, че все още
отношението към децата с детска церебрална парализа е изпълнено с предразсъдъци
Искам да го покажа на всички, на целия свят. Моята цел е да помогна на родителите, които имат нужда да бъдат насочени, които минават по този път, казва майката. 
Марти е спастичен, което означава стегнат, а това забавя допълнително развитието му, като уврежда костите и ставите. Дори с помощ детето ходи със силно преплетени крака, а самостоятелно дори не може да стои седнал. Преди седмица в Сърбия бе направена и първата операция на детето за цялостно отпускане на тялото. Това се налагаше, тъй като дългогодишното стоене в това състояние уврежда тазобедрените стави, а това е много трудно поправимо и няма смисъл да му се причинява. Операцията е щадяща, а ортопедите, които оперираха, са руснаци. В момента Марти има 20 отпуснати точки с една интервенция. Колкото и да е щадяща и добра тази операция обаче, ще ни предстоят и други срещи - след 6 месеца контролен преглед, а по-нататък и допълнителни манипулации, казва Виктория. 
Вследствие на операцията 3-годишното момченце има болки, но след като премине възстановителният период, той отново ще започне с активна рехабилитация в „Каритас“ и в „Хигия-КТ“, като тогава се очаква да има по-големи постижения.
Всички можем да помогнем на децата с тежки заболявания, като дарим за „Българската Коледа“ с SMS на номер 1117. 

Второкласници от „Христо Ботев“ дариха 130 лева за „Българската Коледа“

130 лева събраха учениците от 2 В клас на училище „Христо Ботев“ за благородната инициатива „Българската Коледа“. Парите вече са внесени по сметките на кампанията. Те бяха събрани за една седмица, като в каузата се включиха 22 деца, техните родители и класният ръководител Стоянка Ботева. Това е трети випуск на учителката, който оказва финансова помощ на нуждаещи се, като за първи път децата подкрепят деца с увреждания на „Българската Коледа“. 
Целта е децата да се учат на благотворителност и да са съпричастни, а не просто да отглеждаме едни консуматори, сподели Ботева.