Благодарение на отличното си представяне през целия сезон по мотоциклетизъм на писта България спечели убедително шампионската титла след последния 8-и кръг от календара. Финалното издание се проведе на летищен комплекс „Долна Митрополия”, Плевен. Над 10 000 зрители изгледаха днешните стартове, като публиката стана свидетел на много оспорвани дисциплини, някои от които се решаваха в последните финални метри. 75 пилота от 5 държави (България, Гърция, Турция, Македония и Румъния) караха през слънчевия уикенд.

В клас 125 сс Милен Георгиев (Априля) въпреки, че вече си беше осигурил балканската титла, днес спечели състезанието, като основният му конкурент Жулиета Ленкова (Априля) не завърши заради повреда в мотора още в първата обиколка.

Втори финишира Боян Петров (Априля), а трети на подиума се качи Здравко Маринов (Априля).

В класа с най-много пилоти Formula 600 Красимир Михайлов (Кавазаки) триумфира с първото място на Долна Митрополия и като шампион на Балканите кара великолепно през цялото време. Втори на няколко метра преди финала стана Али Ягин от Турция, който изпревари с няколко сантиметра Павел Драганов (Кавазаки).

При Formula 1000 Атанас Нейчев (Априля) също вече си беше осигурил титлата на Балкански първенец благодарение на точковия актив и караше по-спокойно. Нейчев остана на 4-то място, а като победител триумфира Калоян Ангелов (Хонда). Втори завърши Слободан Ивчевски (Македония, Хонда), а трети Михаил Атанасов (Сузуки).

Безспорно най-драматично беше в SuperSport 600cc , където Александър Георгиев (Хонда) завърши първи, но победата му дойде малко преди последния финален завой, в който изпревари Пламен Петров (Ямаха). Георгиев е от Плевен и доста хора бяха дошли да го подкрепят, а той им се отблагодари с първото място на подиума и второ в крайното класиране за Балканския шампионат. Йонел Паскота (Румъния, Ямаха) финишира трети, а веднага след него завърши Бойко Божинов (Ямаха). Четиримата пилоти се движеха в група през цялото време, като на няколко пъти разместваха позициите си в подреждането.

Мартин Чой (БМВ) беше над всички в SuperBike 1000cc, като поведе колоната още от старта и от обиколка на обиколка увеличаваше аванса си пред конкуренцията. Красен Кънчев (БМВ) през цялото време кара зад Чой и логично стана втори. На подиума на третата позиция се качи Димитър Митов (БМВ). Освен купата за победата Чой си тръгна от състезанието и с плакета на „Спорт тото” за най-бърза обиколка – 1:31:963 минути.

В клас Скутери победата спечели Пламен Христов (Априля), който също от началото до края водеше пред останалите. Второ и трето място в днешното състезание спечелиха Алекс Иванов (Априля) и Иво Михайлов (Априля).