„Дунав“ откри сезона с 0:0 срещу „Верея“ /Стара Загора/ пред най-верните си привърженици на стадиона в Разград. Дебютният мач на русенските футболисти в Първа лига мина с неособено силна игра през първото полувреме и по-впечатляващо представяне след почивката. След 65-та минута дунавци наложиха осезаем териториален превес и бяха много близо до първата си победа след 25-годишно отсъствие от елитния футбол. Тогава обаче на сцената излязоха съдиите - главният рефер Георги Кабаков си затвори очите, когато Владимир Зафиров „прибра“ топката с ръка в наказателното поле и не посмя да даде дузпа. После пък страничният арбитър видя засада на Юлиан Ненов, след чието подаване капитанът Диян Димов прати топката в мрежата. Като се има предвид, че напрежението във всеки първи мач е доста по-голямо, „домакинската“ точка, която русенският отбор спечели на „Лудогорец Арена“, не е за отписване.
Първото полувреме мина при равностойна игра с малко по-активни действия на „Верея“ в средата на терена. Старозагорци разчитаха основно на техничните португалци Педро Еуженио и Елиаш да Силва, а дунавци разчитаха на контри чрез Будинов, Спас Георгиев и Ненов. Топката обаче обикновено се изсипваше към Будинов, който трябваше да се бори на втория етаж със силния физически Зафиров. След почивката Еуженио затрудни сериозно на два пъти Мартин Луков, но русенският вратар се справи отлично. После защитата му помогна навреме при коварна атака на Сукуна. Раденцов отговори с изстрел по земя, при който топката мина покрай дясната греда.
„Дунав“ заигра доста по-интересно и на по-висока скорост след влизането на Светослав Читаков и особено на Николай Колев. Колев раздвижи левия фланг и свърши доста работа в двете фази на играта. Освен това отборът почна да печели почти всяка първа топка и натисна здраво. Така Ненов бе на крачка от гола, но Мунин успя да изчисти топката в ъглов удар. Ако имаше още малко време, „Дунав“ може би щеше да стигне и до победата, защото се виждаше, че всяка следваща атака става все по-масирана и по-опасна.
Дебют за русенския тим в официален мач направиха таджикът Искандер Джалилов, македонецът Дарко Стоянов и Спас Георгиев. Георгиев се загуби през първото полувреме като халф-крило и рядко се срещаше с топката. Смяната му бе логична.
Стоянов не показа някакви чудеса в защита, но се видя желанието му да действа предпазливо и без всякакви излишни рискове. Като цяло се справи в центъра на отбраната в тандем с Михаил Милчев.
Джалилов може би бе най-добрият футболист в редиците на „Дунав“. През първото полувреме затвори тотално зоната си вдясно, а след почивката не даде особени шансове на влезлия като смяна много пъргав, опасен, хитър и техничен Момчил Цветанов.
Видя се и друго - някои от титулярите в отминалото първенство не са в познатата си форма. Един от тях е безспорно талантливият Юлиян Ненов, от когото ще се иска и чака много повече. Той може много и скоро би трябвало до го покаже.
В следващия втори кръг на 5 август дунавци ще гостуват на „Нефтохимик“. Мачът ще е от 19 часа.
„Дунав“: Луков, Джалилов, Милчев, Огнянов, Стоянов, Димов, Георгиев /52-Колев/, Раденцов /61-Читаков/, Будинов, Костадинов /74-Шопов/, Ненов.
„Верея“: Колев, Запрянов, Зафиров, Мунин, Слаев, Сукуна /87-Якимов/, Пашченко /46-Цветанов/, Елиаш да Силва, Еуженио, Ангелов, Калоянов /74-Костов/.