Трифон Иванов попада в списъка на ЦСКА с перспективни млади играчи още през 1981 година, когато той е в юношите младша възраст на “Етър”.

Тогава търновци излизат срещу “червените” в 1/2-финал на републиканското първенство и падат с 0:1 едва в продължението на срещата. Гола вкарва Ивайло Котев.
“Този мач няма да го забравя никога. Защото бях на поправка по математика, а Боби Станков ме чакаше с колата, за да пътуваме до Стамболийски, където бе мачът”, спомня си голмайсторът Котев. “Тогава той ме пази. Страхотен човек, не мога да повярвам, че вече го няма. След това бяхме и съотборници в юношеския национален отбор. Невероятна личност”, допълва той.

ЦСКА в крайна сметка печели титлата. Във финала тимът на Цветан Атанасов побеждава “Пирин” с 2:0 след голове на Бойко Монов и Любомир Желев.
“Етър” обаче стига до бронза, след като побеждава “Тракия” (Пловдив) с 1:0.
Трифон така и не играе в старшата възраст на търновци, защото е привлечен директно в мъжкия отбор.

Той обаче първи го напуска в посока “Българска армия”, като не участва в шампионския тим на Георги Василев.

Звездата на този юношески отбор на “Етър” изгрява още през 1979 година, още в детска възраст.

Тогава в Русе търновци стигат до финал на републиканското първенство и завършват 2:2 със “Славия” в решителната среща за титлата. След това обаче при дузпите губят титлата след 5:6.

Трифон Иванов е един от малкото футболисти в историятат на българския футбол, които дебютират с гол в националния отбор.

Неговият първи мач е на 13 април 1988 година на стадион “Девети септември” в Бургас. Селекционер е легендата Борис Ангелов, дал път на доста млади таланти във футбола, а съперник е силният тим на ГДР.

Трифон се появява на терена в 60-ата минута на мястото на друго знаменито име в родния футбол - Аян Садъков. В този момент губим с 0:1 след попадение на Йорг Щюбнер в 30-ата минута. В 81-ата младият защитник на “Етър” изравнява резултата.
След това вкарва още шест попадения с националната фланелка, като най-знаменитите му са последните две.

Той препарира с невероятно воле от границата на наказателното поле легендарният вратар на “Евертън” и Уелс Невил Саутхол при гостуването на Уелс в евроквалификациите още в 5-ата минута.

И на 10 септември 1997 г. за последен път класира България на световно първенство, като след пас на Христо Стоичков засича топката във вратата на Сергей Овчинников, който в този момент пази на “Бенфика” (Лисабон).