НЗОК ще плаща лечението на трети болен зъб на осигурените българи над 18 години след септември т. г. Досега в пакета за възрастните влизаха 2 дентални услуги – пломба и вадене на зъб. Това съобщи за „Труд“ д-р Борислав Миланов, председател на Българския зъболекарски съюз.

Съсловната организация и Надзорният съвет на НЗОК записали късно в сряда в текстовата част на рамковия договор за 2016 г. третата дентална услуга. „Тя целево ще се обезпечи с 8 млн. лв., които ще се вземат от резерва на касата, но след решение на Надзорния й съвет“, посочи д-р Миланов. Той се надява третата дентална дейност за възрастните да залегне принципно в следващите рамкови договори.

Пакетът на НЗОК за децата пък е от 4 дейности като се поема и лечението на кариеса с неговите усложнения.

В бюджета на касата т. г. за денталното здраве на българите бяха заделени 123 млн. лв., а м. г. те бяха 120 млн. лв. Според проучванията българите между 22 и 24 г. имат средно по 2,2 извадени постоянни зъба, а около 60-ата им година те се увеличават до 17. 250 000 българи, които са над 65-годишна възраст пък са частично или тотално обеззъбени. Не само това, ами 30% от населението ни не ползва четка и паста за зъби. „Около 60 % от българите не сменят четката въобще или с години, а трябва да го правят на всеки 4-6 седмици“, подчерта д-р Миланов. Той предлага още НЗОК да започне да покрива поне част от протезата на възрастните, останали без зъби.

Междувременно здравният министър д-р Петър Москов съобщи, че НЗОК ще създаде звено, което ще разследва дали болниците не извършват злоупотреби и дали не е имало лошо отношение към пациентите. Новата структура щяла да е като колцентър, който на случаен принцип активно ще търси контакт с пациенти, преминали през лечебни заведения.