Всички социологически изследвания, които се публикуват след обявяване на изборите, а това е 13 март, когато излезе указът на президента трябва да публикуват информацията за това кой ги е поръчал, кой е платил за тях, кой го е изготвил. Това каза зам. – председателят на ЦИК Румяна Кирилова Стоева-Сидерова пред БГНЕС.

Така, ако някой не е публикувал тези данни, това е нарушение на изискване на Изборния кодекс. Това е задължение не само на социолога, но и на медията, която го публикува, обясни още Сидерова. Освен всичко друго тази информация, ако е публикувана в печата трябва да е 5% от нея.

"Трябва да се публикуват тези данни. Без значение е коя от избирателните комисии ще налага глобите, ако се констатира такова административно нарушение. Нарушението е формално - ако не си го публикувал си го нарушил", каза Сидерова. Законът прави разграничение, в които случаи коя комисия констатира извършеното нарушение и председателя на комисията съставя акта. "Това е формално изискване по закон, което трябва да си същества", категорична е зам. – председателят на ЦИК. Някой трябва да даде сигнал, да напише жалба, за да се разгледа от комисиите, за да се разгледа и този някой може да бъде всеки български гражданин, избирател, политическа партия, сдружение, НПО, друга медия, дори СЕМ. Засега в ЦИК няма постъпил сигнал за социологическото разследване, публикувано във в. "Преса", която породи скандал между социолозите.

На 28 март във в. Преса бе публикувано "тайно американско изследване" според което ГЕРБ води 30%, БСП е втора с 16%. В подзаглавието се посочва, че "френски екип от социолози потвърдил данните". В материала се посочва, че проучването било направено "от щатска фондация със знанието на американското посолство у нас". Същият ден от американското посолство съобщиха, чене е поръчвало въпроси за електорални нагласи в България. В отговора на посолството се посочва за поръчано изследване, но без тези въпроси.