ЕК ще прави преглед на енергийната система в България
След заседанието на кабинета, служебният премиер Марин Райков обясни, че на срещата си тази седмица с председателя на Европейския съвет Херман ван Ромпой, той е помолил за подкрепа от страна на Европейката комисия за направата на задълбочен преглед на цялата верига на ценообразуване в енергетиката. Ще се направи и преглед на някои основни договори, които създават специфична ситуация, носеща и до голяма степен отговорността за сътресенията в ценообразуването, обясни още Райков. Ще се направи задълбочена проверка, а не одит, уточни премиерът и добави, че за тази проверка няма да се плащат допълнителни средства от държавния бюджет.
Получихме пълна подкрепа от Европейската комисия и Генерална дирекция "Енергетика" и Генерална дирекция "Конкурентоспособност" веднага след Великденските празници (Великден по католическия календар е на 31 март - бел.ред. ) ще изпратят експерти в ДКЕВР и МИЕТ, за да започне преглед и оценка на енергийната система, добави вицепремиерът Екатерина Захариева.
В края на април аз и вицепремиерът Екатерина Захариева ще имаме още една среща с двамата европейските комисари – Йоханес Хан и Гюнтер Йотингер, на която ще се обсъдят първите резултати от анализите за състоянието на енергетиката и бъдещите краткосрочни и дългосрочни мерки, които трябва да се предприемат за стабилизиране на ситуацията в енергетиката, каза от своя страна министърът на икономиката, енергетиката и туризма Асен Василев.
Служебният премиер коментира и факта, че междуведомствена работна група ще работи по създаването на правила за публичност и управление на риска, свързан с управлението на паричните потоци на държавните предприятия и държавните дружества. Когато тази работна група се сформира, тя ще направи анализ на ситуацията, вече имаме опити да се направят такива правила, ще продължим работата по един динамичен и целенасочен начин, когато се обединим около конкретни правила, медиите ще са първите, които ще узнаят за тях, заяви Марин Райков. Нямаме намерение да водим война срещу когото и да е било, нямаме предвид конкретни финансови институции, подчерта той. Работните групи са начин на работа, който произтича от нормалната институционална култура. Ние не събираме работна група, за да се запознаем с това колко са парите на държавните дружества, това е въпрос на елементарна справка, посочи Райков.
В тази връзка Марин Райков коментира и изказването на мажоритарния собствени на КТБ Цветан Василиев, че заповедта за изработване на правила за публичност при избора на банки за парите на държавни фирми е ответен удар на интервюто на Василев пред австрийския вестник "Дер Щандарт". "Нямам проблем с това да бъда атакуван. Не малко бяхме атакувани още от първия ден. На третия ден партиен лидер ни направи равносметка. Нямам никакъв проблем да бъдат отправяни атаки. Това е нещо позитивно, защото това ни позволява ние да се концентрираме по-ефикасно върху целите си", каза той. "Изработването на правила не би трябвало да плаши никого. Ако някой смята, че има основания за притеснения от това, че могат да бъдат въведени правила, това не е добър сигнал за него и не е добро послание към обществото. Нямам никакво намерение да отговарям на тези упреци, защото те са неоснователни, аз много ясно казах, че не водя война срещу никого", подчерта Райков.
Министрите от кабинета коментираха днес и други теми, обсъждани по време на срещите им в Брюксел.
"Една от основните задачи, които стои пред служебния кабинет е създаване на дългосрочна и интегрирана програма във връзка с енергийната ефективност. Тази програма е една от най-силните мерки за създаване на работни места, за намаляване на сметките за електричество и за отопление и е свързана с повишаване на качеството за живот и опазването на околната среда", каза Екатерина Захариева. "Програмата в този програмен период среща известни затруднения предвид финансовото състояние на хората в България и предвид продължаващата криза, договорихме се в Брюксел с еврокомисар Йоханес Хан да се опитаме да повишим размерът на безвъзмездната финансова помощ. В съвсем кратък срок ще поискаме това нещо от ЕК", добави тя.
С Ромпой Марин Райков е обсъдил и проблема с младежката безработица "Всички сме много притеснени от това, че младежката безработица наближава 40%. Ние сме длъжни да предприемем мерки бързо. За да предприемем тези мерки ще имаме нужда включително и от съдействие от нашите европейски партньори", каза Марин Райков.
Източник: БГНЕС