Анестезиолозите искат застрахователите да поемат лечението след катастрофа
България
| 13 октомври 2015, 15:16 | коментара
Това коментираха началникът на Военномедицинска академия (ВМА) генерал-майор Николай Петров с директори на болници от други големи градове в страната и представители на Българското дружество по Анестезиология и интензивно лечение. Те се обединиха около предложение за цялостна промяна в начина на финансиране на пациентите в реанимация след ПТП - застрахователите да поемат разходите, а не НЗОК.
"Застрахователите плащат за ремонта на колата, но не и за ремонта на човека, това не е логично", коментира проф. Милан Миланов, завеждащ реанимацията в "Пирогов". Според специалистите не е рационално и парите на пострадалите да се изплащат след като приключи лечението, защото са необходими на първо място за спасяване на живота и предотвратяване на по-сериозни трайни увреждания. Практиката в други страни е точно такава - застрахователите да превеждат необходимата сума директно на болницата.
Проф. Петров беше категоричен, че не може да се обвинява здравната каса за това, че не изплаща цялата сума за лечение в тези случаи. Това не са заболявания със социална значимост че да се взимат пари от джоба на данъкоплатците, а са внезапно възникнали увреди, за които другите нямат вина, обясни той и подчерта, че застрахователите трябва да се превърнат в основния адресат в тези случаи.
Според изчисленията на анестезиолозите около 25 милиона лева са необходими на година за покриване на разходите по всички случаи на пострадали на пътя в страната.
За да се набавят тези средства и да се облекчи касата от този разход, който и без друго е недостатъчен, има различни опции да се промени законодателството. Към съществуващите застрахователни фондове и видове полици може да се създадат клаузи за застраховка при пътно произшествие или да се създадат нови специални фондове, предлагат специалистите. Най-практично според тях обаче ще бъде леко да се увеличи гражданската застраховка и в нея да е предвидено лечението на пострадалите. Акогражданската застраховка на шофьорите се вдигне само с 10 лева, това ще внесе около 30 млн. лв. допълнително, които ще са достатъчни за годината.
Статистиката за жертвите и травматизма по българските пътища е мрачна, показаха справките на директорите. В Бургаската многопрофилна болница само до септември тази година са приети повече пациенти след катастрофи, отколкото през цялата 2014 г., съобщи директорът й д-р Георги Матев. Ръстът спрямо 2012 г. там е с повече от 20%. Статистиката на ВМА показва увеличение с по около 10% на година. Пациентите се възстановяват, но са временно нетрудоспособни в 47% от случаите, 30% остават трайно инвалидизирани, при 12% е необходимо последващо лечение, а в 11% битката за живота е загубена, посочи Петров.