Индустрията е твърдо против данъка върху вредните храни
България
| 19 септември 2015, 08:37 | коментара
Засега от откъслечните изявления на представители на министерството стана ясно, че се обмисля данъкът да е между 3% и 10% и да обхване най-общо четири групи храни – с прекомерно съдържание на сол, захар и трансмастни киселини, както и енергийните напитки с кофеин и таурин.
Очаква се подготвяните законови промени да бъдат обявени официално в края на другата седмица.
Според съюза евентуалното въвеждане на данъка би могло да доведе до загуба на хиляди работни места и е в ущърб на интересите на потребителите и българската икономика. Цитира се независимо проучване и оценка на въздействието от външен консултант, според което от планирания нов данък върху хранителните продукти, независимо от размера му, бюджетът ще загуби 60 млн. лв. приходи от ДДС.
В позицията се допълва, че с въвеждането на закона ще се повишат цените на българските стоки, а оттам ще се стигне и до драстично намаляване на конкурентоспособността на хранително-вкусовата промишленост, поради силно увеличение на вноса на облагаемите стоки – на първо място от Румъния, но и от други страни в ЕС.
“Воденето на здравословен начин на живот не може да се въведе с данъци върху определени продукти - това е въпрос на достъп до информация, образование и възможности. Според чуждестранния опит (анализирано е въздействието на подобен данък в Дания, Унгария, Франция, Финландия, Великобритания, Белгия, Естония, Германия, Мексико и САЩ), подобна мярка не е довела до очакваните резултати“, заявява организацията.
Оттам твърдят още още, че хората с най-ниски доходи нямат възможност да потребяват значими количества от предвидените за облагане храни и напитки, т.е. затлъстяването в групата с ниски доходи няма как да е свързано с прекомерна употреба на таргетираните от закона продукти.
“Най-силно засегнати от сърдечно-съдови заболявания, диабет и затлъстяване в България са хората в предпенсионна и пенсионна възраст, които употребяват минимални количества от потенциално облагаемите храни и напитки“, са казва в съобщението.
"Надяваме се, че министър Петър Москов, след като не отговори на нашите покани за среща, най-накрая ще се съгласи и ще чуе разумния глас на бизнеса, за да не допусне предлагане на законопроект, който само ще доведе до разваляне на инвестиционния климат в страната“, посочват от индустрията.