БРП отчете с 32% по-малко приходи за 2013 година
Периодът януари-март се счита за най-труден от навигационна гледна точка. Нивото на реката през този период може да бъде силно променливо, от критично ниско до критично високо в зависимост от количеството на падналите валежи от дъжд или сняг в отделните региони. Типични за този сезон са периодите с дълготрайни мъгли или с обилни снеговалежи през които периоди, поради силно намалената видимост навигацията може да бъде спряна за дни. Рязкото и продължително спадане на температурите под -10 градуса Целзий през месеците януари и февруари може да доведе до появата на частичен или цялостен ледоход по реката или пък до пълно замръзване на водата в отделни участъци.
От началото на януари 2014 година нивото на река Дунав се движи под средните стойности за периода. Има обособени критични участъци в района на Свищов-Белене както и в унгарското течение на Дунав, където дълбочината на праговете варира от 20 до 23 дм и конвоите са задължени да провлачват съдовете си.
В останалите части на реката навигацията се извършва без значителни затруднения, с отчитане на особеностите на зимния период. Средните температури за януари, които се задържаха твърдо над 0 градуса, а дори в някои дни бяха достигнати положителни температурни рекорди, както и сравнително нормалното речно ниво, до момента не създават условия за замръзване на реката. Дори и да настъпи дълготрайно застудяване през февруари, може да се очаква появата на ледоход само в отделни участъци на реката, но не и цялостно замръзване, каквото явление беше наблюдавано през февруари 2012, предполага ръководството на БРП.
След изключително динамичното търсене на тонаж за превоз на зърно през периода октомври- декември, януари започва със спад в износа на зърно от Унгария, Сърбия и България. За януари сделките са инцидентни и на занижени цени, сравнени с предходния период. Очакванията са за съживяване на търговията през следващите 2-3 месеца,считано от февруари, но далече от обемите, които се изнасяха в края на 2013 година. Търсенето на тонаж за превоз на зърно ще бъде умерено, без особен натиск върху пазара. Това от своя страна ще доведе до снижение в навлата за превоз на зърна, предвижда параходството.
От началота на декември, като следствие на временното намаление на експлоатационните мощности на металургичния комбинат в Смедерево, спадна нивото на заетост на БРП флот, ангажиран в превозите на руди и рудни концентрати по това направление. Очаква се комбината да заработи отново от началото на февруари, което веднага ще доведе до увеличаване на предлаганите количества суровини за превоз, както и до завишение на броя на заетите съдове по тази релация.
Със започване на новия зимен сезон, потреблението на енергийни въглища и въглища за населението започна да се покачва. Очаква се завишено търсене на тонаж за превоз на въглища, не само към българските пристанища, но и към тези на Сърбия и Хърватска. Навлата за превоз на въглища остават на нивата от края на 2013 година.
В случай на активизиране износа на зърно през февруари, в последствие се очаква да започне и вносът на торове от зърнопроизводителите. Част от освободените пари от търговията със зърна ще се инвестират обратно в закупуване на торове. Основните количества тор ще се движат от Констанца или Измаил към Сърбия, по-малки партиди ще се ориентират за внос в България или Унгария, казва в доклада си ръководството на БРП.