7 паралелки минават в небитието след първо класиране. Две са по информатика
На изпитите от националното външно оценяване се явиха 1618 деца, от тях успешно издържаха изпитите 1118, посочва Райнов. 779 са кандидатствали да постъпят в друго училище след завършен седми клас. От тях класирани са 754. А обявените места в училищата в Русе са 936. Просто и ясно. Дори при перфектна рекламна и разяснителна кампания, дори при най-добро желание и при адекватно ориентиране на децата в нелеката материя на избора на бъдеща ако не професия, то поне подготовка - пак няма как да се запълнят 936 места със 754 ученици!
Традиционно силен остава напливът към природо-математическите, езиковите и икономическите профили в русенските училища. Най-предпочитаните училища в Русенска област традиционно остават Математическа гимназия „Баба Тонка“, Английската гимназия „Гео Милев“, СОУ за европейски езици „Св.Константин-Кирил Философ“, ПГ по икономика „Елиас Канети“.
Интересно е да се види
кои са непожеланите паралелки
Една от изненадите е в СОУ „Христо Ботев“. Там не е събран необходимият брой ученици, които могат да съставят паралелката с технологичен профил - иначе казано, класът, в който децата биха учили задълбочено информационни технологии и програмиране. Друга паралелка по атрактивната уж специалност програмно осигуряване отпада от списъка на ПГ по електротехника. Хитова в предишни години, това лято тя не е успяла да събере достатъчно желаещи, за да се сформира клас.
При повишения интерес към информатиката и програмирането, при доказаното търсене на специалисти в тази област, при широко разпространения факт, че именно в този сектор заплатите са най-прилични, наистина е учудваща липсата на интерес до степен да не се „сглоби“ клас, минимумът за който е 18 ученици. Към това да прибавим и още един факт, който в последните години дори се извежда от специалистите в образованието като фактор, който да повлияе за промени в подходите, в програмите и в учебниците - фактът, че днешните деца още преди да тръгнат в детската градина, са наясно с цялата фамилия дигитални устройства и затова в час
всичко, което е далече от „синия зъб“ Bluetooth, им е крайно безинтересно
Какво излиза - че децата просто нямат нужда да учат и да развиват умения, които в някаква степен /начална, разбира се, колкото за потребител!/ владеят? Или все пак някой трябва да ги мотивира?
Вероятно има нещо друго, което засега убягва от начините, по които училищата се опитват да привлекат вниманието на децата и родителите към специалности, които със сигурност са перспективни. Защото инак трудно може да се намери обяснение на факта, че в Русе - в Града на шивачките, където индустрията основно се е фокусирала в проектирането, конструирането и ушиването на дрехи, и тази година няма да има паралелка „Моделиране и конструиране на облекло“ в Професионалната гимназия по облекло „Недка Иван Лазарова“. Това очевидно говори или за недооценяване на нуждата от специализирана подготовка за тази професия, или за това, че 14-15-годишните нямат намерение да работят в тази сфера.
Паралелката е много добра и перспективна, но явно нагласите на обществото са други, коментира Димитър Райнов и допълва: „Защото в същото време тъкмо в това училище в последните две години е пълно с хора, които учат задочно и вечерно. Особено е популярна вечерната форма на обучение“. Според началника на РИО причината за това явление е прагматизмът. Може би не са много младежите, които избират тъкмо тази професия - на шивача и моделиера, но след известно време, когато се окаже, че другаде не могат да си намерят работа, постъпват в някоя от конфекционните фирми и тогава се налага да усвоят задължителните умения. И това става, разбира се, в училището, където дават възможно най-качествената професионална подготовка: Гимназията по облекло. Само че вечер или задочно.
Не по-малко озадачава и друг факт.
Не са събрали ученици две от най-новите специалности
в русенски средни училища. Едната е новата паралелка „Архитектура и реставрация“ в ПГ по строителство, архитектура и градоустройство „Пеньо Пенев“, а другата - „Реставрация на стилни мебели“ в ПГ по дървообработване и вътрешна архитектура „Йосиф Вондрак“. И двете специалности са замислени да приемат от тази година ученици най-вече в резултат на настояването на „пазара“. Специалността в Строителната гимназия възниква в отговор на настояването на русенски архитекти и специалисти, които неведнъж са заявявали тревогата си, че липсват подготвени кадри, които да разбират и от строителство, и от архитектура, а и от паметници на културата.
За дефицита от читави майстори, които да могат да правят красива и стилна мебел, но също и да реставрират уникални образци, сътворени преди десетилетия, се говори отдавна. В Дунавската задруга на майсторите много пъти са повдигали въпроса, че ако някой не улови за ръка талантливи момчета и момичета и не ги научи как да карат дървото да пее, след някое и друго десетилетие приказните стилни мебели ще бъдат само спомен и снимка. Най-после ПГ по дървообработване обяви такава паралелка, но ето че кандидати не е имало!
Според Райнов ръководствата и на двете гимназии са направили всичко възможно, за да разяснят перспективите на двете нови паралелки. По всичко личи обаче, че това не е било достатъчно. Щом като преди още да се родят и да проплачат, тези две специалности потънаха в небитието. Или проблемът е все в онова разминаване на броя на кандидатстващите и броя на обявените места?
Още две паралелки няма да съществуват през учебната 2015/2016 година. Едната е по екскурзоводско обслужване в Професионалната гимназия по туризъм - за разлика от останалите специалности там, които се радват на откровен наплив и са вън от всякаква конкуренция. Другата е в ПГ по механотехника и щеше да подготвя бъдещи специалисти по експлоатация на автомобилния транспорт.
Дали пък наистина кандидатстващите това лято тийнейджъри са успели да научат достатъчно за предлаганите атрактивни специалности? Познавайки макар и само донякъде
матрицата на поведение в някои от русенските училища
си позволявам да се усъмня. И не само защото стереотипът и матрицата са велика сила, за разчупването на които е нужно усилие, на което не всички са способни /а някои дори и не знаят какво да бъде то, как да изглежда - затова си карат по старому/. А и защото освен всичко останало продължава практиката в доста СОУ-та, където са потенциалните кандидат-осмокласници, да не се допускат представители на други гимназии, за да разкажат какво предлагат. Обидно и нелепо е, още повече, че със сигурност сред тези деца има такива, които много по-добре биха се чувствали в кожата на среден специалист в определена област - шивач, фризьор, ветеринар, сервитьор, монтьор и прочие, отколкото като кретащ на минимума „хуманитарий“, който до самото получаване на дипломата така и няма да разбере нито кой е Хегел, нито „какво е искал да каже“ Балзак, за законите на Бойл-Мариот и генетиката да не говорим... Но очевидно със затворените врати на СОУ-тата някъде от април нататък няма земна сила, която да се пребори - защото с ключ на вратата там пазят не детенце хубаво, пиленце любаво с книжчица под мишница, а
...едни пари, които следват ученика! Точка!
Да приемем, че тъкмо тези 182 „липсващи“, по-скоро недостигащи, деца са потенциалните кандидати за бъдещи реставратори на мебели и на барокови сгради, на моделиери и програмисти. Райнов признава, че отново няма да бъде кой знае колко изненадан, ако след второто класиране също останат незаети места и в крайна сметка отново се появят несъстояли се паралелки. Но понеже 182 обявени в повече места прави не 7, колкото са закритите досега паралелки, а поне 10, това ще рече, че със сигурност ще бъдат закрити още класове. Което ще наложи реорганизация в училище, раздяла с преподаватели и още други не особено приятни подробности. Това е истината и тя е обективна - демографският проблем за догодина ще очертае нов срив в системата, след това - пак, и пак. И докато всички, от които зависи процесът, вдигат рамене с оправданието „Няма как! Това е положението“, не е далеч следващото закриване на училища, както стана с Техникума по химия - нещо, което никой не е в състояние да обясни на западняците, за които химията е всичко, а добре подготвените средни кадри са с цената ако не на златото, то поне на няколко хиляди евро заплата месечно. Но ние ще плачем, след като стомната се разбие на парчета. И ни пореже.