Деца и младежи от Русе, Разград, Шумен и Ботевград взеха участие в турнира по ускорен шахмат „Купа Пристис 2015“. Турнирът бе организиран от шахматен клуб „Пристис“ в партньорство с Община Русе, Русенския университет „Ангел Кънчев“ и вестник „Утро“.
Момичетата и момчетата се състезаваха по швейцарска система в 4 възрастови групи. Най-малкият участник - 6-годишният Димитър Бучаров от русенската детска градина „Слънце“, получи два приза - награда за най-невръстния шахматист в състезанието и бронзов медал в групата на малките. Първото място в тази група спечели Диляна Иванова от СОУ за европейски езици, а втори стана Габриел Дянков от СОУ „Васил Левски“.
При състезателите до 12 години първото място зае шуменецът Пресиян Янков, втори е Станислав Ботев от ОУ „Иван Вазов“, а трети - Калоян Стоянов.
В категорията до 16 г. пръв стана Борис Иванов от Шумен, следван от русенците Калоян Тодоров и Христо Василев.
В групата на най-големите на трите първи места се нареждат Джулиана Колева, Нона Мирчева и Розалина Недялкова.
Вестник „Утро“ връчи купата за най-добре представило се училище - Гимназията за чужди езици „Никола Вапцаров“, а председателят на клуб „Пристис“ Ростислав Раев - купата на победителя, който е Борис Иванов.