В края на април тази година Американският колеж на лекарите (ACP) публикува клинични препоръки, насочени към намаляване на прекомерното приложение на скрининговите изследвания за рак на маточната шийка при жени в средно-рискови групи и без симптоми.

“Програмите за превенция на РМШ за жени в средно-рискови групи” са публикувани в Aналите по вътрешна медицина и са одобрени от Американския конгрес на акушерите и гинеколозите (ACOG) и Американското дружество по клинична патология (ASCP).

„Съветите на ACP имат за цел да увеличат ползите от тестовете и да се сведе до минимум вредата от прекомерното изследване на жените.“ – споделя Дейвид Флеминг, доктор от факултета по медицина към университета на Мисури, Колумбия. „Исторически погледнато, лекарите рядко спазват дадените препоръки, като започват изследванията твърде рано, правят тестове по-често, отколкото е необходимо и продължават да изследват жени в ниско рискови групи.“

Американският колеж на лекарите съветва акушер-гинеколозите да започнат профилактичните програми на жените в средно-рискови групи от 21 годишна възраст през 3 годишни интервали, като ги изследват само с цитонамазка. За жените на 30 и повече години се препоръчва комбинираният подход - цитонамазка и ДНК HPV тест, веднъж на всеки 5 години. Да не се изследват жени над 65 годишна възраст, ако последните им 3 последователни цитонамазки са отрицателни или последните 2 комбинирани теста са отрицателни, като се използват само клинично валидирани и стандартизирани ДНК HPV тестове.

ACP съветва лекарите да спрат изследванията на жени под 21 години, да не използват комбинирания подход при жени под 30 години и да спрат да изследват жени претърпели цялостна хистеректомия.

Вредите от прекаленото изследване на жени в средно-рискови групи без симптоми включват дискомфорт от прегледа със спекулум, ненужни колпоскопии, кървене след биопсия и фалшиво позитивни резултати. Всичко това води до излишни притеснения за жените.

„Ако се следват насоките на реномираните медицински и научни дружества, каквото е ACP , ще се ограничи прекомерният скрининг и лечение и ще се спестят много ресурси.“ – казва Джордж Савая, МД в университета на Сан Франциско, Калифорния.

Източник: DGNews