През миналата година на работа са постъпили 66 922 лица над 50-годишна възраст.

През 2014 г. на работа са постъпили общо 66 922 лица над 50-годишна възраст. Това е записано в одобрения от правителството Доклад за отразяване на Националната концепция за насърчаване на активния живот на възрастните хора в България (2012 - 2030 г.) в секторните политики за периода 2012-2014 г.

Общо в инициативите на активната политика на пазара на труда през периода 2012 г. - 2014 г. са включени 116 318 безработни и заети лица над 50 години, в т.ч. в програми и мерки по Закона за насърчаване на заетостта - 50 700 лица и в схемите на ОП РЧР - 65 618 лица. Значителният брой на включените в обучение по-възрастни лица показва подкрепата за повишаване на техните знания и умения, за приспособяването им към изискванията на пазара на труда и на практика за реализиране на принципите за учене през целия живот.

Към месец декември 2014 г. услугите в общността за възрастни хора и хора с увреждания са 440, с капацитет 8 817 места и 160 специализирани институции с 11 008 места, пише в доклада. Средствата, отпуснати от държавния бюджет за всички социални услуги, делегирани от държавата дейности (в т.ч.: услуги в общността и специализирани институции за деца и възрастни хора) за 2014 г. са 183 205, 8 хил. лв.

Одобреният доклад ще допринесе за изготвяне на дългосрочна стратегия и развиване на цялостен подход за насърчаване на активния живот на възрастните хора, с цел преодоляване на икономическите и социалните предизвикателства от застаряването на населението.

България изпълнява препоръките на МОТ

за противодействие на принудителния труд

Правителството предлага на Народното събрание да вземе акт от Протокол към Конвенция № 29 на Международната организация на труда (МОТ) относно принудителния труд и Препоръка № 203 на МОТ относно предприемането на допълнителни мерки за ефективно противодействие на принудителния труд. Смисълът на процедурата по вземане на акт от Конвенция, Протокол или Препоръка, е свързана с формиране на обществено мнение за приемане на по-ефективни мерки на национално равнище, които да отговарят на тези международни инструменти. Процедурата не поражда други правни задължения за държавата.

В текстовете на Протокола се съдържат определени предложения за преодоляване на пропуските в прилагането на Конвенция № 29. Съгласно неговите разпоредби, държавите-членки са длъжни да разработят национална политика и план за действие за ефективно и устойчиво противодействие на принудителния или задължителен труд, както и да предприемат конкретни действия срещу трафика на хора за целите на предотвратяване на принудителния или задължителния труд.

Разпоредбите на Препоръката обхващат същите мерки и политики, но имат препоръчителен характер. Необходимо е държавите-членки да предприемат превантивни мерки, които да включват зачитане, насърчаване и реализиране на основните принципи и права при работа, насърчаване на свободата на сдружаване и колективното договаряне, програми за борба с дискриминацията и др.

Забранява се вносът и транспортирането на боеприпаси с цел утилизация и унищожаване на територията на България

Правителството прие решение за забрана за транспортиране с цел внос на всички видове боеприпаси за огнестрелни оръжия, както и транспортиране на боеприпаси за огнестрелни оръжия на територията на Република България от територията на друга държава-членка, с цел утилизация и/ или унищожаване.

В изпълнение на клаузи от Конвенцията за съкращаване на военните сили в Европа, през последните 25 години в Българската армия и в армиите на някои европейски страни са се освобождавали значителни количества боеприпаси, част от които са подлежали на унищожаване. Утилизацията на излишните боеприпаси в българската армия се извършва от лица, получили разрешения за дейности с взривни вещества, огнестрелно оръжие и боеприпаси, съгласно Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия (ЗОБВВПИ).

Процесът на утилизация е рисков и въпреки утвърдените технологии и мерки за безопасност може да се стигне до непредвидими последствия, ако се извършва в предприятия, които не са производители на самите изделия и не са запознати с технологията за утилизиране, или ако самите изделия са с изтекъл срок на годност. Има вероятност с течение на времето и под влияние на различни фактори, взривните вещества в изделията да са станали силно чувствителни на външно въздействие. Друга предпоставка, която може да доведе до непредвидими последици, е съществуващият риск от злоупотреби, свързани с кражби на цели изделия или взривни вещества, извлечени от тях. Откраднатите взривни вещества или боеприпаси могат да бъдат използвани от престъпни групировки на територията на страната или да бъдат изнесени нелегално в чужбина. Фактор, който може да доведе до непредвидими последици е и това, че голяма част от лицата, извършващи утилизация, не разполагат с площадки за унищожаване. Изграждането на такива е труден и скъп процес, а приемането им е свързано с изпълнението на тежки екологични норми.

Въпреки съществуващата нормативна уредба и въпреки контрола, осъществяван от страна на държавата, зачестяват инцидентите при процеса на утилизация. През последните години, в следствие на подобни инциденти, са загинали 19 човека, а 18 са ранени.

Настоящето решение има за цел избягване на възможните рискове при утилизация, както и избягване на инциденти и човешки жертви. Закрилата на живота и здравето на гражданите е от първостепенно значение за всяка правова държава и основополагаща ценност за съвременната демокрация. Въвеждането на забраната е единствената възможна мярка към настоящия момент, която може да се предприеме за опазване на живота и здравето на гражданите.

Световната банка е предоставила на страната

ни експертиза по оперативните програми

в четири сектора през 2014 г.

Правителството одобри отчета за изпълнение на Плана за действие за 2014 г., включващ мерки и интервенции на експерти от Световната банка по оперативните програми, съфинансирани със средства от Структурните фондове, Кохезионния фонд и Европейският земеделски фонд за развитие на селските райони на ЕС в Република България.

В рамките на 2014 г. подкрепата от страна на финансовата институция е насочена към предоставяне на експертиза, съгласно изискванията на българското и европейското законодателство, в секторите „околна среда“, „транспорт“, „хидромелиорации“ и „здравеопазване“.

Изпълнението на мерките през отчетния период подпомага подготовката и развитието на секторни стратегии и политики, допринася за по-ефективното усвояване на фондовете от ЕС, както и за изпълнението на предварителните условия, като част от Споразумението за партньорство за периода 2014-2020 г., за реализирането на реформирани системи и по-ефективни публични услуги в съответните сектори.

Приета е Работна програма на Комуникационната стратегия на България за ЕС за 2015 г.

Кабинетът одобри Работната програма на Комуникационната стратегия на Република България за Европейския съюз (ЕС) за 2015 г. Общият бюджет за изпълнението й възлиза на 900 000 лв., като 500 000 лв. са предвидени за Националния план, а 400 000 за изпълнението на Международния план.

В програмата са включени дейности, които ще бъдат осъществени с цел последователно провеждане на правителствената политика за повишаване информираността на българското общество за възможностите, които политиките на ЕС дават за развитие на България, за постигане на икономически растеж, конкурентоспособност и повишаване на заетостта. Също така и за подготовката на държавните институции за успешно изпълнение на Българското председателство на Съвета на ЕС през 2018 година. В Международния план дейностите са насочени към утвърждаване на положителния образ на България като държава-член на ЕС и популяризиране на активното й участие в разработването и осъществяването на политиките на Съюза.

Правителството прие и отчет за изпълнението на Работната програма на Комуникационната стратегия за 2014 година. Документът отразява комуникационните дейности, осъществени от институциите в страната с цел популяризиране на актуални въпроси от дневния ред на Европейския съюз, както и комуникационните дейности, осъществени от българските дипломатически представителства в чужбина с цел утвърждаване на положителния образ на България като член на ЕС.

Язовир „Тича“ ще бъде включен в списъка на стратегическите обекти от значение за националната сигурност

Кабинетът реши да включи язовир „Тича“ в списъка на стратегическите обекти от значение за националната сигурност. По този начин ще бъде завишено нивото на сигурност при експлоатацията на язовира, ще бъдат създадени нови работни места, ще се осигури надеждно и качествено водоснабдяване на шуменския регион и ще бъде опазен рибния ресурс в язовира.

Одобрени са резултатите от изпълнението на Регионалните планове за развитие на районите „Северен централен“, „Северозападен“ и „Североизточен“ за периода 2007-2013 г.

Правителството одобри Докладите за резултатите от изпълнението на Регионалните планове за развитие на Северен централен район, на Северозападен район и на Североизточен район за периода 2007 – 2013 г. Документите са изготвени на база на последваща оценка, извършена от независими оценители през 2014 г.

Докладите представят напредъка по изпълнението на целите и приоритетите на Регионалните планове за развитие на съответния район, общото въздействие от изпълнението, оценката на ефективността на използваните финансови ресурси, както и препоръки относно провеждането на политиката за регионално и местно развитие в периода до 2020 г.

Анализът на социално-икономическите показатели за изпълнението на Регионалния план за развитие на Северен централен район показва, че в периода 2007-2013 г. се наблюдава тенденция на растеж, но с много бавни темпове. Въпреки отчетения напредък, Северният централен район запазва своето предпоследно място от гледна точка на икономическо развитие, като изостава както от националното, така и от европейското ниво. През целия период на действие на плана, не се наблюдава осезаем ръст на индустриалното производство, налице е устойчив дефицит на инвестиции в научноизследователска и развойна дейност. Най-сериозният проблем е устойчивото нарастване на безработните лица в района, както и устойчиво нарастване на коефициента на безработица (15,3 % за 2013 г.). Независимо, че икономическата активност на населението като цяло регистрира ръст към края на програмния период, същият не е достатъчен за повече от предпоследно място на Северния централен район. Оценката на общото въздействие показва драстично разминаване между потенциал за икономическо развитие и осъществен напредък. Налице са явни постигнати резултати, но ефектите от тях върху развитието на района са ограничени.

Анализът относно Северозападния район показва, че в периода 2007-2013 г. той изостава по почти всички основни показатели спрямо районите от ниво 2 в страната. Запазва се негативната тенденция Северозападният район да създава най-нисък БВП и БВП на човек от населението. В ЕС районът е с трайно най-ниско равнище на развитие. Във вътрешнорегионален план различията по показателя БВП на човек от населението се запазват. Задълбочават се демографските проблеми и диспропорциите в териториалното разпределение на населението. Коефициентът на заетост намалява с 4.3% и остава най- нисък в страната. Продължава негативната тенденция на увеличение на коефициента на безработица на населението на възраст 15-64 г., която през периода 2007-2013 г. нараства общо със 7%. В сравнение с останалите райони от ниво 2, Северозападният е на последно място по размер на усвоени средства - 7.4% от Оперативни програми, съфинансирани от средства на Европейския съюз и Програмата за развитие на селските райони. Оценката за общото въздействие на Регионалния план за развитие на Северозападен район върху развитието на района е ограничено.

По отношение на Североизточния район анализът показва, че в периода 2007-2013 г. той заема средна позиция спрямо останалите райони в страната, като през последната година по част от показателите се наблюдава макар и незначителна положителна тенденция. Динамиката на брутния вътрешен продукт трайно нарежда района на четвърто място спрямо останалите райони. Коефициентът на безработица на населението на възраст 15-64 навършени години за района през 2013 г. започва бавна тенденция на намаляване до 16,9%, но този показател продължава да е значително над средния за страната (13,0%) и това го определя, като район с най-висока безработица в страната през 2013 г., което е характерно и за началото на наблюдавания период. Задълбочават се демографските проблеми и диспропорциите в териториалното разпределение на населението. Оценката за общото въздействие от изпълнението на Регионалния план за развитие на Североизточен район показва, че в най-успешна степен са изпълнени целите, насочени към екологизация на средата, устойчиво градско развитие, подобряване на социалната и образователната инфраструктура.

Имот с отпаднала необходимост за ИА „Военни клубове и военно-почивно дело" ще бъде използван за общински музей

Кабинетът отнема поради отпаднала нужда имот от Изпълнителна агенция „Военни клубове и военно-почивно дело" към Министерството на отбраната и променя статута му от публична държавна в частна държавна собственост. Имотът се намира в гр. Брезник и включва двуетажна сграда. С предоставянето на имота ще се реализира Общински исторически музей, в който ще се показва историческото миналото на града и общината.

Правителството промени статута на още три имота от публична държавна в частна държавна собственост. Единият е управляван от Национална компания „Железопътна инфраструктура" и представлява терен с площ 1554 кв. м., който се намира в гр. Харманли. В него няма обекти на железопътната инфраструктура. Промяната дава възможност на компанията да се разпорежда с имота, в резултат на което тя ще може да реализира необходимите за подобряване на финансовото й състояние приходи. Другото решение касае ползваният от Регионална дирекция „Архиви" - Варна самостоятелен обект със застроена площ 181 кв. м в сграда на ул. „Отец Паисий" № 5 в града. Кабинетът отнема имота от Държавна агенция „Архово“ поради отпаднала необходимост. Имот на Националната агенция за приходите също става частна държавна собственост и преминава в управление на областния управител на област Русе. Той се намира на ул. „Шипка“ №55 в гр. Русе и е с обща площ от 431кв.м. Теренът е с отпаднала необходимост за НАП.

„Регионална агенция за предприемачество и иновации - Варна" (РАПИВ) получава право да ползва имот частна държавна собственост за срок от четири години. Сградата със застроена площ от 780 кв. м включва лаборатория и два инженерни корпуса. Сдружението ще я използва за целите на проект за разширяване на Бизнес Инкубатор - Варна, финансиран по Оперативна програма „Развитие на конкурентоспособпостта на българската икономика 2007 -2013г.“ Дейността на РАПИВ включва създаване на Високотехнологичен бизнес инкубатор във Варна, подобряване на икономическата конюнктура, укрепване на нови и подкрепа на технологично ориентирани малки и средни предприятия, повишаване на конкурентоспособността и създаване на възможности за развитието на млади специалисти. Неговата сфера на дейност включва още отваряне на регионалната политика към международни пазари и инвеститори, насърчаване на иновациите и международни пазари и инвеститори, насърчаване на иновациите и международния технологичен трансфер, създаване на Високотехнологичен парк във Варна и изграждане на регионална иновационна мрежа. Сдружението вече има значителни постижения в подпомагане на предприемачеството и развитие на иновациите в Североизточния регион на България.

Кабинетът даде съгласието си „Български пощи" ЕАД да продаде дела си в почивна станция в село Оброчище, курортен комплекс Албена на съсобственика на сградата „ИКО БИЗНЕС" АД. Продажбата ще бъде осъществена чрез пряко договаряне при условията на Правилника за реда за упражняване правата на държавата в търговските дружества с държавно участие в капитала. „Български пощи" ЕАД притежават една втора идеална част от имота. Причина за продажбата е, че сградата не се използва и дружеството няма възможност да я поддържа.

Собствеността върху имот частна държавна собственост беше безвъзмездно прехвърлена на община Казанлък. Имотът - „За дом на техниката", се намира на ул. „Розова долина" № 6 в града и представлява една трета идеална част от четириетажна административна сграда и избени помещения с обща застроена площ 1563 кв. м, заедно със съответните идеални части от общите части на сградата и от правото на строеж върху мястото. След придобиването на имота общината ще го използва за предоставяне на административни услуги за населението.

Определен е съставът на българската делегация за годишната среща на Съвета на управителите на ЕБВР

Правителството определи състава на българската делегация за участие в 24-ата годишна среща на Съвета на управителите на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), която ще се проведе на 14 и 15 май 2015 г. в Тбилиси, Грузия.

Ръководител на делегацията е подуправителят на Българската народна банка и алтернативен управител за Република България в ЕБВР Димитър Костов. В делегацията са включени заместник-министърът на финансите Карина Караиванова, директорът за Република България в ЕБВР Калин Митрев и извънредният и пълномощен посланик на Република България в Грузия Пламен Бончев.

По време на форума ще бъдат обсъдени Стратегическата и капиталовата рамка на ЕБВР в средносрочен план и ще бъдат приети основни резолюции, свързани с финансовата й дейност.

България подкрепя поетапното изграждане на Европейски енергиен съюз

Правителството се запозна с докладите за резултатите от заседанията на Съвета на Европейския съюз, проведени през месец март 2015 г. в Брюксел.

Основни теми на заседанието на Съвета на ЕС „Транспорт, телекомуникации и енергетика“, част „Енергетика“ бяха Енергийният съюз и Енергийната инфраструктура. От ЕК бяха представени две нови съобщения: Рамкова стратегия за устойчив Енергиен съюз с ориентирана към бъдещето политика по въпросите на изменението на климата и Пътят към целта от 10 % междусистемна електроенергийна свързаност - подготвяне на европейската електроенергийна мрежа за 2020 г.

Представената Рамкова стратегия за устойчив Енергиен съюз бе приветствана от всички държави-членки. По време на заседанието бе отбелязана необходимостта от правилен баланс между целите и измеренията на стратегията и общото разбиране, че петте измерения са тясно обвързани. Като приоритети бяха очертани намаляването на енергийната зависимост, особено по отношение снабдяването с природен газ; обмисляне на въпросите, свързани с междуправителствените споразумения; реализиране на проектите от общ интерес. България подкрепя поетапното изграждане на Европейски енергиен съюз, с основен приоритет гарантиране сигурността на газовите доставки посредством диверсификация на източниците и маршрутите.

По отношение на Енергийната инфраструктура бе подчертано значението на бързите действия за завършване на вътрешния пазар и междусистемната енергийна свързаност. Същевременно бе отбелязана и важността на реализиране на проектите от общ интерес, приемането и прилагането на мрежовите кодове, повече инвестиции в стратегическа и интелигентна инфраструктура. От българска страна беше откроена необходимостта от задълбочаване на регионалната интеграция, премахване на физическите и търговските бариери за енергийни доставки между съседните държави, както и постигане на по-висока степен на сътрудничество за преодоляване на външни влияния върху разходите и сигурността на доставките.

На заседанието на Съвета на ЕС по конкурентоспособност (вътрешен пазар, индустрия, научни изследвания и космическо пространство) в частта „Вътрешен пазар и индустрия“ се проведе дебат по отношение на укрепване на вътрешния пазар на ЕС в контекста на предстоящите инициативи на Комисията: Стратегията за единния пазар за стоки и услуги и за Цифров единен пазар. Държавите-членки подкрепиха предприемане на мерки за разгръщане на потенциала на вътрешния пазар чрез коректното прилагане на хармонизираните европейски правила и на принципа на взаимното признаване. В частта „Научни изследвания“ се проведоха два дебата. Първият бе свързан с Плана за инвестиции за Европа в областта на научните изследвания и иновациите и по-конкретно върху предложението за създаване на Европейски фонд за стратегически инвестиции. Втория дебат беше свързан със съобщението на Комисията: „Към просперираща икономика, основана на данни“.

На заседанието на Съвета на ЕС по транспорт, телекомуникации и енергетика (формат „Транспорт“) министрите проведоха ориентационен дебат по предложенията, включени в т. нар. „политически стълб“ на Четвърти железопътен пакет. България, редом с други държави-членки, постави акцент върху необходимостта от вземане под внимание на специфичните характеристики на националните пазари, така че завършването на Единното европейско железопътно пространство и нарастването на дела на железопътните превози да не бъде съпътствано от конкурентен натиск, водещ до неблагоприятни социални последици в някои държави-членки. При въвеждането на принципа за конкурентно възлагане на договори за обществени услуги в железопътния сектор, българската страна посочи необходимостта от предвиждане на подходящи изключения. Министрите на транспорта обсъдиха и други две теми: „Принос към конкурентоспособността, растежа и работните места в ЕС чрез развитието на транспортната политика“ и „Принос на авиационната екосистема на ЕС за работни места и растеж“. С оглед на предстоящия нов авиационен пакет, българската страна отбеляза, че следва да бъдат създадени нови възможности за повишаване на конкурентоспособността на европейските авиационни превозвачи извън Европейския съюз. България изтъкна и спешната необходимост от инвестиции за увеличаване капацитета на летищата в ЕС, така че да бъде посрещнат постоянно увеличаващият се трафик и да се избегне отклоняването му към съседните райони.

На заседанието на Съвета „Правосъдие и вътрешни работи“ (част „Правосъдие“) беше обсъдено Предложение за регламент на Съвета относно създаването на Европейска прокуратура. Председателството отчете сериозна подкрепа за принципите на института на споразумението и отбеляза, че целта е работата да продължи за постигане на разумен компромис между държавите-членки за приемането на проекта на регламент. България изрази позиция за подкрепа на модела на споразуменията на Европейската прокуратура, съгласно актуализирания текст на чл. 29 на проекта на регламента, тъй като текстът отразява в голяма степен становища на държавите-членки и развитието на дискусията по проблема. Приемаме условията за споразумението, но посочихме, че сме готови да обсъдим и включването на други условия с оглед постигане на по-широко съгласие по текста. По принцип намираме за необходимо да бъде предвидено одобряване на споразумението по Регламента за Европейската прокуратура от националните съдилища. Доколкото има държави-членки, които не познават института на споразумението в наказателния процес и предвид трудностите, свързани с въвеждане на общи критерии за съдебен контрол, може да се обсъди и възможността текстът да остане в сегашната си редакция.

Обсъдени бяха и други две предложения: Предложение за директива на ЕП и на Съвета относно временната правна помощ за заподозрените или обвиняемите, които са задържани, и правната помощ при производствата по европейска заповед за арест и Предложение за регламент на ЕП и на Съвета за насърчаване на свободното движение на гражданите и предприятията чрез опростяване на приемането на някои официални документи в Европейския съюз и за изменение на Регламент (ЕС) № 1024/2012.

Правителството одобри и българската позиция за участие в неформалното заседание на министрите по енергетика на ЕС, което ще се проведе на 15 - 16 април 2015 г. в гр. Рига, Латвия. На срещата ще бъдат обсъдени теми по отношение на енергийната ефективност в отоплението и охлаждането, регионалното сътрудничество в енергийния сектор и опазването на биоразнообразието и използването на възобновяема енергия. Ще се обменят виждания с оглед идентифициране на най-добрите практики и потенциала за развитие на регионалното сътрудничество в енергийния сектор. На съвместна сесия на министрите на околната среда и министрите на енергетиката на ЕС са планирани обсъждания относно необходимостта от намирането на балансиран подход за насърчаване използването на възобновяема енергия без загуба на биоразнообразие. По време на заседанието министрите по околната среда ще разгледат следните въпроси: Биологично разнообразие - преглед на текущото състояние и отчитане на постигнатия напредък, както и предизвикателствата и възможностите за интегриране на биологичното разнообразие в други ключови политики. По време на дискусиите ще бъдат обсъдени и международни преговори в областта на изменението на климата, опазването на биологичното разнообразие.

Открити са процедури за предоставяне

на концесия на четири морски плажа

Правителството открива процедури за предоставяне на концесия за услуга за четири морски плажа в община Созопол – „Каваците-север“, „Златна рибка“, „Смокините-север“ и „Смокините-юг“. Предлаганият 15-годишен срок на концесиите е обоснован от гледна точка на срока за откупуване на инвестициите и визията за дългосрочно развитие на морския плаж.

Процедурите се провеждат по реда на Закона за устройството на Черноморското крайбрежие. Концесионерите ще бъдат определени в резултат на конкурс, организиран от министъра на регионалното развитие и благоустройството и проведен от комисия, назначена от министър- председателя.

Размерът на минималното годишно концесионно плащане е определен съгласно приетата от кабинета методика. Определени са и съответни гаранции за участие в процедурите и са предложени банкови гаранции за концесионните плащания и доброто изпълнение на всички останали задължения по договорите.

Вицепремиерът по европейките фондове и икономическата политика ще ръководи координацията по програмата за сътрудничество „България-Швейцария“

Правителството определи заместник министър-председателя по европейските фондове и икономическата политика за ръководител на Националното координационно звено по програмата за сътрудничество „България-Швейцария“. До момента функцията се изпълняваше от директора на дирекция „Мониторинг на средствата от Европейския съюз“в администрацията на Министерския съвет.

Промяната в ръководството се налага с оглед на спецификата на програмата. Един от основните мотиви е предстоящото подписване на Споразумението за тематичен фонд по проект „Швейцарска подкрепа за въвеждане на Дуална система на професионално обучение в България“, както и подписването на проектните споразумения за проектите в тематична област „Околна среда и инфраструктура“ по програмата: проект „Екологосъобразно обезвреждане на излезли от употреба пестициди и други препарати за растителна защита с изтекъл срок на годност“ и проект „Проучване и разработване на пилотни модели за екологосъобразно събиране и временно съхранение на опасни отпадъци от домакинства“.

Правителственото решение ще допринесе за гарантирането на устойчивостта в управлението, изпълнението и контрола на програмата.

Одобрен е месечният доклад за изпълнението на мерките, произтичащи от членството на България в ЕС

Правителството одобри доклад за изпълнението към края на месец март на Плана за действие за 2015 година с мерките, произтичащи от членството на Република България в Европейския съюз към 31 март 2015 година.

Планът включва 273 мерки, от които 94 са със срок за изпълнение до 31 март 2015 г. От тях 51 мерки са изпълнени в срок, а при останалите 43 мерки има забавяне на изпълнението, което представлява 45,7 % неизпълнение. Наблюдава се намаление на процента на неизпълнените мерки в сравнение с първите два месеца на годината когато неизпълнението беше 76.3 % за м. януари и 64 % за м. февруари. Традиционно през първите месеци на годината процентът на неизпълнение е по-висок, което се дължи и на прехвърлените неизпълнени мерки от Плана за действие за 2014 година, които са със срок за изпълнение до 31 януари 2015 година. В приложението към този доклад присъстват 28 неизпълнени мерки, които са със срок за изпълнение до 31 януари 2015 г.

От неизпълнените мерки 30 са законопроекти, намиращи се на различен етап на разработване и приемане. От тях 15 вече са внесени в 43-то Народно събрание и се намират на различен етап на приемане. По отношение на останалите 15 законопроекта следва да бъдат положени допълнителни усилия за ускоряване процеса по тяхното разработване, съгласуване и внасяне в Народното събрание.

В допълнение, по 19 от неизпълнените мерки има стартирали процедури за нарушения по чл. 258 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС), което налага работа в ускорени темпове по отстраняване на допуснатите нарушения на правото на Европейския съюз.

В доклада се обръща внимание на 10 конкретни мерки от компетентност на различни министерства, по които има съществени закъснения.

Правителството възложи на министрите, съобразно тяхната компетентност, да предприемат необходимите действия за изпълнението на мерките, неизпълнени в срок.





Одобрено е разполагането на Щабен елемент

за интегриране сили на НАТО

Правителството одобри разполагането на Щабен елемент за интегриране сили на НАТО (NATO Force Integration Unit - NFIU) на територията на Република България, което да се реализира по Програмата на НАТО за инвестиции в сигурността (NATO Security Investment Program, NSIP).

Предвижда се елементът да бъде за командване и управление на батальонно ниво, който да провежда подготовката на придадените му формирования, да подготвя и поддържа съоръжения и оборудване за отговор на военно-политическа криза. Основна задача на NFIU на територията на страната ще бъде при ескалиране на обстановката да осигури своевременното въвеждане и прегрупиране на войски и сили на Алианса. Като част от структурата на силите на НАТО, личният състав на NFIU ще бъде многонационален, осигуряван на ротационен принцип. Финансирането на проектите ще бъде в рамките на средствата по Плана за действие за готовност, като ще се следват процедурите за неотложни изисквания по Програмата на НАТО за инвестиции в сигурността.

С одобрение на решението България ще бъде в състояние да изпълни поетите военни ангажименти, произтичащи от пълноправното членство на страната в НАТО, с което ще бъдат повишени оперативните способности за гарантиране на националната сигурност и интегриране към колективната отбрана.

Разходи за археологически проучвания, свързани със строителството на пътища, ставатдопустими по ОПРР

Правителството одобри промени в свое постановление за детайлни правила за допустимост на разходите по Оперативна програма „Регионално развитие", съфинансирана от Европейския фонд за регионално развитие, за финансовата рамка 2007 - 2013 г.

Новите правила ще допускат като разходи по програмата да бъдат включени такива за археологически проучвания и опазване на регистрираните археологически обекти, пряко свързани със строителството на пътища. Промените се налагат във връзка с изпълнението на проект „Северна скоростна тангента от км 0+000 до км 16+540", с бенефициент Агенция „Пътна инфраструктура" по ОПРР 2007-2013 г.

Размерът на безвъзмездната финансова помощ по проекта възлиза на 235 млн.лв. Проектът е от изключително значение за трафика в района, предвид това, че осигурява свързаност между няколко от общоевропейските транспортни коридори. С осъществяването на проекта ще се постигне значително намаляване на времето за пътуване, ще се повиши безопасността, ще се облекчи трафикът в национален и международен мащаб, ще се повиши мобилността на населението и транспортната достъпност до услуги от по-високо качество.

Одобрени са промени по бюджета на Министерството на финансите за 2015 г. във връзка с увеличаване на капитала на ПКНБА-БГ

Увеличава се капиталът на „Проектна компания нефтопровод Бургас - Александруполис БГ“ ЕАД (ПКНБА-БГ), гр. София посредством парична вноска от 100 000 лв. и непарична вноска. Средствата са необходими на ПКНБА-БГ за покриване на бъдещи съдебни разноски, за изпълнение на договорни задължения и за издръжка на дружеството.

На 12.03.2013 г. Народното събрание прие Закон за денонсиране на Споразумението между правителствата на Руската федерация, на Република България и на Гръцката република за сътрудничество в строителството и експлоатацията на петролопровода Бургас - Александруполис, с което България се оттегля от проекта „Нефтопровод Бургас – Александруполис“. Като следваща стъпка се очаква ПКНБА-БГ да предприеме действия по прекратяването на международната проектна компания „Транс Болкан Пайплайн Б. В.“, Амстердам, Холандия, като се започне съдебно производство пред холандския търговски съд предвид отказа на останалите акционери за приемане на решение за доброволна ликвидация на дружеството.

Паричната вноска се осигурява с постановление на Министерския съвет, с което са одобрени промени по бюджета на Министерството на финансите за 2015 г. в частта финансиране на бюджетното салдо за сметка на централния бюджет в размер на 100 000 лв. за придобиване на акции от държавата във връзка с увеличаване капитала на ПКНБА-БГ. Непаричната вноска представлява частно държавно вземане срещу ПКНБА-БГ, съставляващо главница в размер на 5 558 012 лв. и лихва към 31.12.2014 г. в размер на 3 386 888 лева, което ще бъде оценено по реда на чл.72, ал.2 от Търговския закон преди неговото апортиране в капитала на дружеството.

Районните съдилища се определят за компетентни органи за издаване на европейско удостоверение за наследство





Промени в Гражданския процесуален кодекс (ГПК) създават подходяща вътрешна уредба, позволяваща приложението на Регламент № 650/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 4 юли 2012 година. Регламентът е относно компетентността, приложимото право, признаването и изпълнението на решения и приемането и изпълнението на автентични актове в областта на наследяването и относно създаването на европейско удостоверение за наследство.

С промяната е определен съдът, пред който заинтересованата страна може да поиска признаване на чуждестранно съдебно решение, както и допускане на изпълнението на съдебно решение. Предвидено е първоинстанционен съд по тези молби да е окръжният съд по постоянния адрес на насрещната страна, по нейното седалище или по местоизпълнението. Разпореждането, с което съдът уважава или отхвърля молбата, ще може да се обжалва съответно пред Софийски апелативен съд и Върховен касационен съд.

Регламентът посочва, че функцията по издаване на европейско удостоверение за наследство трябва да бъде възложена на орган със съдебни функции. В тази връзка в проекта е разписано, че наследници, заветници с преки права върху наследството и изпълнители на завещания или управители на наследствено имущество могат да подават заявления за издаване на европейско удостоверение за наследство в районния съд по последния постоянен адрес на починалия.

Приети са промени в Устройствените правилници на МЗХ, неговите второстепенни разпоредители,

ДФ „Земеделие“, както и на МОН

Кабинетът одобри промени в Устройствените правилници на Министерството на земеделието и храните, Държавен фонд „Земеделие“, Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури, Изпълнителната агенция по горите, Българската агенция по безопасност на храните, Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството, Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол и на Селскостопанската академия. С промените се предприемат мерки за оптимизиране на разходите за персонал до размера им, утвърден с годишния закон за бюджета. По този начин ще бъде постигната и оптимизация на дейността на отделни административни звена и структури. Извършва се и вътрешно преструктуриране и оптимизиране на съществуващи звена, като се прецизират функциите им.

С друго свое решение правителството одобри промени в Устройствения правилник на Министерство на образованието и науката, с които се организира дейността на управляващия орган на Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж 2014-2020г.“.Една от целите на предлаганите промени е обезпечаване изпълнението на основните функции на Главна дирекция „Структурни фондове и международни образователни програми“, в качеството й на управляващ орган, който отговаря за ефективното и ефикасно управление и изпълнение на ОП НОИР. В обновения Устройствен правилник са включени и функциите на ръководителя на управляващия орган на Оперативната програма във връзка с правомощията на министъра на образованието и науката. В новата функционална характеристика на управляващия орган на ОП НОИР са добавени и изискванията на Европейската комисия за изграждане на система за управление и контрол, гарантираща спазването на принципа за добро финансово управление.

Увеличава се числеността на работещите

в системата на МВР

С промени в Устройствения правилник на Министерството на вътрешните работи числеността на работещите в системата му ще бъде увеличена от 49 500 на 50 200 души. Промяната ще допринесе за осъществяването на предвидените структурно-организационни реформи. Ще спомогне и за нормалното осъществяване на дейностите по противодействие на престъпността, опазване на обществения ред, защита на националната сигурност, граничен контрол, регулиране на миграционните процеси, както и за осигуряване на пожарна безопасност и защита на населението при пожари, бедствия и извънредни ситуации.

Държавата сезира ЕК за въведения от Гърция 26% данък за сделки и транзакции с източник България

Министерският съвет одобри Решение за подаване на жалба от Република България на основание член 259 от Договора за функционирането на Европейския съюз по отношение съвместимостта на разпоредбите на чл. 23, 65 и 66 от Кодекса за подоходно облагане на Република Гърция № 4172/2013, изменен и допълнен със закон № 4321/2015, както и на издаденото на основание чл. 65, ал. 6 и 7 от кодекса Решение на министъра на финансите на Гърция, с което е определен списъкът на държавите с преференциален данъчен режим, с правото на ЕС. С това решение се упълномощава министърът на финансите да уведоми Европейската комисия за правното основание на подадената жалба до Европейската комисия.

Процедурата по разглеждане на жалбата включва две фази - административна и съдебна, като административната фаза е задължителна. Административната фаза в хипотезата на член 259 от ДФЕС приключва с издаване на мотивирано становище от ЕК в тримесечен срок, след като на всяка от заинтересованите държави е предоставена възможност да изложи съответно съображенията относно собствените им позиции и тези срещу ответната страна, писмено и устно. Ако Комисията не издаде становище в срок от три месеца от датата на поставяне на въпроса пред нея. отсъствието на становище не е пречка за Република България да сезира Съда на Европейския съюз.

Решението на Министерски съвет е изготвено във връзка с изпратеното на 30 март 2015 г. писмо до европейския комисар по икономически и финансови въпроси, данъчно облагане и митнически съюз Пиер Московиси, в което се изразява позицията на Република България, че въвеждането на данъчно облагане с 26% данък при източника на всички сделки и трансакции с източник в България, както и в Ирландия и Кипър, е дискриминационна и непропорционална мярка.

Приета е Националната стратегия за превенция и противодействие на

корупцията в Република България 2015 –2020 г.

Кабинетът прие Националната стратегия за превенция и противодействие на корупцията в Република България 2015 – 2020 г. Документът отразява волята и вижданията на правителството за превенция и противодействие на корупцията и е основана на разбирането, че корупцията е основна заплаха за демокрацията и икономическия растеж в България. Изготвянето и изпълнението на антикорупционна стратегия е предвидена като мярка в Програмата на правителството за стабилно развитие на Република България за периода 2014 – 2018 г. и е подчертана изрично в Доклада на Европейската комисия за напредъка на България по Механизма за сътрудничество и оценка от януари 2015 г.

Водещ приоритет в стратегията е противодействието на корупцията по високите етажи на властта. Акцент е предложената реформа на институционалната рамка в областта на превенцията и противодействието на корупцията, насочена към по-голяма ефективност и по-добра координация между съществуващите органи и звена, включително и изграждането на единен орган за проверка на имуществото и конфликта на интереси на лицата, заемащи високи държавни длъжности, който да заработи в началото на 2016. Предвижда се определянето на вицепремиер за национален координатор на антикорупционната политика и създаването на Национален съвет, който да дава насоките на антикорупционната политика в страната, както и сформирането на Граждански съвет към него.

Стратегията отчита ключовото значение на политиките в други сфери, които имат цялостно влияние върху противодействието на корупцията, а именно: съдебната реформа, административната реформа, електронното управление и обществените поръчки.

Настоящата стратегия цели до 2020 г. България да се превърне в държава, в която дребната корупция е ограничена в значителна степен до средните за Европейския съюз равнища, корупцията по високите етажи не остава безнаказана, антикорупционните институции работят ефективно и имат реален превантивен ефект върху корупционните прояви, а възприятията и опитът на граждани и фирми за нивата на корупцията в България са намалени в значителна степен.

Стратегията съдържа 33 конкретни мерки в 6 приоритетни области:

1. Изграждане на ефективна система от антикорупционни органи и звена.

2. Противодействие на корупцията по високите етажи на властта.

3. Противодействие на политическата корупция с акцент върху „изборната корупция“.

4. Превенция и противодействие на корупцията в съдебната власт, МВР и контролните органи.

5. Освобождаване на гражданите от „дребната“ корупция.

6. Създаване на среда на обществена нетърпимост към корупцията.

В документа е разписано до средата на годината да бъде приет нов закон за уреждане на статута и функциите на единния антикорупционен орган.

С решението на Министерския съвет за национален координатор е посочен заместник министър-председателят по координация на европейските политики и институционални въпроси Меглена Кунева.

Олег Петков е определен за заместник-председател на ДАНС

Правителството определи Олег Петков за заместник-председател на Държавна агенция „Национална сигурност“. Петков заема длъжността на мястото на Ваня Стефанова, която беше освободена по нейно желание.

Олег Петков е магистър в Оренбургския политехнически институт. Работил е в Националната служба за сигурност и в ДАНС. Отговаря на всички изисквания за заемане на длъжността заместник-председател на ДАНС.

Въвежда се възможността да се издават съвместни заповеди при осъществяване на взаимодействие за защита на стратегически обекти и дейности

Правителството одобри допълнение към свое постановление за определяне на стратегическите обекти и дейности, които са от значение за националната сигурност. С промяната се въвежда възможността при осъществяване на взаимодействие за защита на стратегически обекти и дейности от ръководителите на ведомства, посочени в действащата разпоредба, да се издават съвместни заповеди на ръководителите на съответните ведомства.