Ръководеното от Даниел Митов Министерство на външните работи е на път да предизвика скандал с проект с европейско финансиране.

Става въпрос за изпълнението на дейностите по Проект "Подобряване на ефективността и оптимизиране на структурата на администрацията на МВнР", който по данни от Информационната система за управление и наблюдение на Структурните инструменти на ЕС в България (ИСУН) е с бюджет от 196 648 лв. Средствата се осигуряват по Оперативна програма "Административен капацитет", предаде репортер на БГНЕС.

На 5 март от МВнР официално обявиха стартирането на избор на консултанти за предстоящо оптимизиране и реформа на администрацията във ведомството на министър Митов, който трябва да бъде изпълнен до 31 август 2015 г. Самият проект е одобрен още през юни 2014 г., а реалното му изпълнение стартира през есента на миналата година. До момента обаче е проведена само една процедура за избор на изпълнител, който да изготви документацията за провеждането на необходимите обществените поръчки. В случай, че МВнР не успее да реализира дейностите в оставащите по-малко от шест месеца, то ще бъде загубено европейското финансиране в размер на 100 000 евро. Неотдавна за ръководител на проекта, с решение на външния министър Даниел Митов, е определен Светлозар Панов, посланик със специални поръчения в МВнР. През 2007 година Панов е кандидат за европейски депутат от листата на ГЕРБ. Малко след обявяването на листата, обаче, кандидатурата му за член на Европейския парламент е заличена. Като причина е посочена установената принадлежност на Панов към структурите на бившата Държавна сигурност.

Проверка в данните от Комисията по досиетата показа, че Панов е вербуван точно година преди 10 ноември 1989 г. Под псевдонима "Морис", Панов е агент във Второ главно управление на ДС, а под псевдонима "Свежин" сътрудничи и на Първо главно управление на ДС. Независимо от агентурното му минало, през 1999 г. правителството на СДС изпраща Панов за посланик в Унгария. Години по-късно Панов е посланик и в Етиопия.

Миналия четвъртък именно Светлозар Панов съобщи, че външни консултанти ще изготвят анализите, от които да започне реформата в МВнР. Не стана ясно, кога от МВнР възнамеряват да проведат обществените поръчки за избор на изпълнителите по предвидените дейности, както и дали това ще стане оставащите около 180 дни. Панов на два пъти подчерта, че всички действия на администрацията на Външно министерство ще бъдат публични. На 05 март на интернет-страницата на ведомството, в секция "Проекти" бе публикувана информация за проекта по ОПАК. Проверка на БГНЕС на 09 март в същата секция на интернет-страницата установи, че информацията липсва. На 05 март, БГНЕС отправи въпроси до Пресцентъра на МВнР, които бяха свързани с изпълнението на дейностите по европейския проект, но отговор не бе предоставен. Публичността и прозрачността при реализиране на проектите, финансирани от еврофондовете, са сред задължителните изисквания, които бенефициентите, какъвто в случая се явява МВнР, следва да спазват. Противното би довело до налагането на финансови корекции и дори до замразяване на плащания по съответната оперативна програма.

БГНЕС откри информация за проекта в Регистъра на Агенцията за обществените поръчки. От публикуваните там данни, става ясно, че на 31 октомври 2014 г., от МВнР избират "Ем Ен Консултинг ЕООД", която се ангажира да подготви документацията за необходимите по проекта обществени поръчки. Явяват се общо 8 фирми, които предлагат оферти между 250 и 2700 лв. Печели го "Ем Ен Консултинг", която предлага повече от символичната цена за услугата - 250 лв. От последващия договор с фирма "Ем Ен Консултинг ЕООД" става ясно, че до септември месец 2015 г., МВнР планира да плати на външни консултанти, както следва: 120 000 лв., с ДДС, за функционален анализ на структурата на МВнР; за "изготвяне на мерки за оптимизация администрацията и работните процеси в МВнР" - 30 000 лв., с ДДС ; още близо 20 000 лв. за "пътна карта" за реформа на МВнР и още около 6000 лв. за две обучения на поне 30 служители на МВнР.

Справка в ИСУН установи, че на фона на единствения сключен договор на стойност едва 250 лв., през 2014 г. по проекта авансово са отпуснати 39 330 лв. Драстичната разлика може да се дължи на факта, че с изтеглените авансово средства, бенефициентът, в случая МВнР, е покрил допълнителното възнаграждение на ангажираните по проекта служители на ведомството. Въпреки, че по проекта няма данни за проведена процедура и сключен договор с изпълнител по дейностите за "информация и публичност", на събитието, на което посланик Светлозар Панов представи предстоящата работа, имаше изготвени рекламни банери.

Изпълнението на проекта на МВнР подлежи на контрол от страна на Управляващия орган на ОП "Административен капацитет", както и на Дирекция "Одит на средствата от ЕС", които са към Министерството на финансите. За нарушения, проектът може да бъде проверен и от европейски одитори.