Представете си свят, в който роботи с размера на комари летят около вас и взимат от вас ДНК проби, за да ги анализират и докладват на правителството или на застрахователна Ви компания. Или голям магазин, на който са известни всичките ви навици за пазаруване, и дори знае, че сте бременна, дори преди за това да са научили най-близките Ви.

Тази ужасяваща "антиутопия" бе описана в четвъртък от група преподаватели в Харвард на икономическия форум в Давос, където участниците в срещата на върха на световния икономически и политически елит чуха, че неприкосновеността на личния живот е мъртва окончателно.

"Добре дошли в този свят, ние сме в него", каза Марго Зелцер, която е професор по информатика в Харвардския университет.

"Личното пространство - такова, каквато го познаваме – не може повече да съществува, начинът, по който си представяхме по-рано частната сфера, всичко свърши", допълни тя.

За друг изследовател от Харвард, този път в областта на генетиката, е "неизбежно" личните генетични данни да стават постепенно публично известни.

София Руст твърди, че разузнавателните агенти вече са отговорни и имат задачата да събират генетична информация за чуждестранните лидери, за да се разбере дали те са податливи на тази или онази болест и каква е очакваната продължителност на живота им.

"Ние сме в зората на генетичен макартизъм", каза тя каза, като направи алюзия с лова на вещици в САЩ, насочен срещу комунистите през 50-те години на XX век.

Нарушаването на неприкосновеността на личния живот ще става все по-опасно", прогнозира тя. "Ние вече живеем в състояние на наблюдение".

Все пак, въпреки тази песимистична визия, напомняща на Джордж Оруел, учените отбелязват, че положителните аспекти на това развитие на технологиите са по-важни от отрицателните.

"По същия начин, както можем да изпращаме малки безпилотни самолети, за да шпионират хората, можем да изпращаме същите устройства в райони, засегнати от епидемията от ебола и да убиваме вирусите", казва Зелцер. "Технологията вече е тук, ние трябва да решим как да я използваме", добави тя.

"Общо взето технологиите носят повече добро, отколкото зло", отсъди тя, сочейки "извънредния" напредък в областта на здравеопазването в селските райони на развиващите се страни, станало възможно благодарение на технологията.

Родни Брукс, президент на американската технологична компания Rethink Robotics, даде за пример "Гугъл мапс" (Google Maps), с която се консултираме, когато искаме да знаем къде отиваме, но която се използва и за други цели.

Антъни Голдблум, млад предприемач в областта на високите технологии, каза на същата сесия, че това, което той нарича "Гугъл поколение" се тревожи много по-малко за защитата на неприкосновеността на личния си живот, отколкото предишните.

Икономическият форум в Давос събира над 2500 лидери на световната политика и икономика. Той продължава до събота.