Д-р Муквеге: Женските тела са станали бойно поле
Д-р Муквеге бе избран за лауреат на наградата на ЕП заради това, че е посветил живота си на хилядите жертви на групови изнасилвания и брутално сексуално насилие в конфликта в страната си.
Той изрази благодарност към депутатите, че с наградата те привличат "вниманието на света към нуждата от защита на жените по време на въоръжени конфликти" и отказват да отминат "с безразличие една от най-големите хуманитарни катастрофи на съвремието". В същото време д-р Муквеге подчерта, че "наградата не би имала никаква стойност за жените жертви на сексуално насилие, ако не се присъедините към нас в търсене на мир, справедливост и демокрация". "Всички ние – политици, гражданско общество, граждани, мъже и жени, трябва да очертаем червена линия срещу използването на изнасилването като инструмент на войната", каза още носителят на наградата "Сахаров", съобщиха от пресслужбата на ЕП.
Денис Муквеге описа ситуацията в своята страна като "нито мир, нито война" и призова ЕС и страните членки да използват всички възможности за намиране на решение на конфликта. "Изгубихме твърде много време и енергия да поправяме последствията от насилието. Време е да се погрижим за причините", каза той. "Справедливостта трябва да бъде в центъра на мирния процес и борбата срещу безнаказаността трябва да бъде засилена", подчерта той. "Всяка изнасилена жена отъждествявам с моята жена, всяка изнасилена майка отъждествявам с моята майка, всяко изнасилено дете отъждествявам с моите деца", заяви д-р Муквеге.
Председателят на Европейския парламент Мартин Шулц засвидетелства своето възхищение и дълбоко уважение към дейността на д-р Муквеге като лекар и мъж, борещ се за достойнството на жените, както и за справедливост и мир в страната си. "Безнаказаността на извършваните изнасилвания при въоръжени конфликти е нещо, на което трябва да се сложи край! … Необходими са наказания както при всяко друго военно престъпление", каза Шулц.
Той също така приветства представителите на другите финалисти за наградата "Сахаров" тази година: Елисавета Шепетилникова от украинското движение "Евромайдан" и Динара Юнус, дъщеря на задържаната Лейла Юнус, основателка на Института за мир и демокрация в Азербайджан.
Източник: БГНЕС