Вижте перфектната измама за 100 000 лева
България
| 21 ноември 2014, 07:56 | коментара
Изкушен да разшири бизнеса и да кандидатства за пари от еврофондовете, пенсионираният финансист бил склонен да приеме съдружник във фамилната си фирма "Навал", пише "Стандарт". В такъв момент насреща се появила Венислава - дъщерята на бившия му директор Кирил Нинов, вече покойник. Били семейни приятели и затова Лучев й имал сляпо доверие. Били дори дотолкова близки, че той пращал по баща й прасенца и зимнина в София, докато дъщерята била студентка. Лучеви дори кръстили две говеда на нейно име и на майка й Звезда.
Междувременно вече 40-годишната Венислава Димитрова се омъжила и станала шефка на отдел в столичен клон на банка. Със съпруга й обещали да кредитират фермата на добрия чичо Николай и жена му Антоанета. Дори изпратили експерт да направи финансов план.
Дъщерята на покойния директор поискала от приятеля на баща си дребна услуга. Да й помогне да изчисти за пред данъчните счетоводството на фирмата си от "едни 90 хиляди лева". Тя да им прехвърли парите по документи, а те да й ги върнат. В името на бъдещото партньорство Николай Лучев се съгласил. Подписал пред нотариус фиктивен договор за заем, куп старателно подготвени документи и дори погасителен план. В този момент той не заподозрял, че в суматохата го превръщат в жертва на замислена като перфектното престъпление измама.
"Чак вечерта, като се прибрах вкъщи, осъзнах какво направих. Препотих се от ужас. На практика й бях дал възможност да ни вземе всичко, което бяхме придобили с денонощен къртовски труд. Можехме само да се надяваме, че няма да ни изиграят", сподели Лучев.
Но кошмарът на фермерите бързо се превърнал в реалност. По телефона "бъдещите съдружници" ги отрязали, отказвайки се от мнимия проект. Вместо тях на вратата се появил съдия-изпълнител. Сметките и имуществото на фирмата на фермерите от 2011 г. насам са запорирани и такива са до ден днешен. Борчът заедно с такси и данъци на Лучев набъбнал на над 100 хиляди лева.
Измамените съпрузи се опитали да търсят правосъдие от Темида, но преди два месеца районният съд в Плевен на практика оневини банковата служителка. Съдията препратил потърпевшия да търси справедливост по граждански път. Прокуратурата обаче протестира и делото се гледа отново от окръжния съд. Там тази сряда Венислава Димитрова бе осъдена на 3 г. затвор условно по обвинението в измама в особено голям размер.
"Това е един от малкото случаи, при които ужилен чрез банковата операция "квитиране" успя да докаже измамата", заяви адвокатът Жоро Нинов. По време на делото станало ясно, че схемата не се прилага за първи път. Експертиза доказала, че парите излизат и се връщат по сметките на действащата банкова служителка, без да се брои на касата нито лев на длъжника. Привидно по документи обаче всичко е изпипано до последната запетайка и заверено нотариално. Банковата операция не била извършена в банката, в която Димитрова работи.
Колкото и да е абсурдно, с присъдата в тяхна полза ужилените фермери пак не се отърваха от колосалния за тях борч. Те остават длъжници на Димитрова с всичките последици за тях. Тепърва им предстои гражданско дело. Заради злополучния член 417 от Гражданско-процесуалния кодекс съдебното решение не спира изпълнението на вземането срещу тях. Бившият счетоводител засега спасява положението, като не плаща задължението си към данъчните. Така блокира опитите на порасналата и осъдена Венислава да му вземе всичко.