Ще бъде освободен директорът на ИАГ Бисер Дачев. Това заяви земеделският министър Мирослав Найденов.

Уволнението на директора на ИАГ е заради скандалния случай с дюните край Несебър. Регионалният министър Лиляна Павлова обясни, че с промените в законодателството, което все още предстои, ще се направи пълна забрана за строителство върху дюни не само Зона А, както и в момента, но и да се въведе пълна забрана за строителство върху дюни Зона Б, независимо от собствеността. Прецизирана е и дефиницията за това какво всъщност са дюни.

В едногодишен срок пък ще бъде направен регистър на всички дюни. С промени в Закона за горите и Закона за опазване на земеделските земи пък ще се въведе пълна забрана за промяна на предназначението на горски територии и земеделски територии, в чиято площ се намират дюни. Ще бъдат прекратени и всички започнати, но недовършени процедури по промяна на тяхното предназначение.

Премиерът Бойко Борисов, министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов, министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова и министърът на околната среда и водите Нона Караджова се срещнаха в Министерски съвет с представители на неправителствения сектор. Сред темите на разговора бяха провеждащата се проверка на сделката и издаденото разрешение за строеж на терена от 29 дка край Несебър, както и готвените промени в Закона за горите, Закона за опазване на околната среда, Закона за биологичното разнообразие и Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, с цел да не се допускат подобни сделки и строежи.

Скандалът около продадените от земеделското министерство 29 декара земя в Несебър при съмнително ниски цени избухна в края на 2012 година. В рамките само на няколко дни – на извънредни пресконференции, публични изказвания и прехвърляне на отговорност - проверка в Агенцията за приватизация и Бургаската областна управа, които имат право да се разпореждат с имоти частна държавна собственост, показа, че въпросните дюни в Несебър са продадени от самото министерство на Мирослав Найденов без конкурс.

Разкритията за строителството върху дюните бяха направени от природозащитника Тома Белев, че багери унищожават дюните в местността Кокала между Равда и Несебър. Мирослав Найденов свика извънредна пресконференция на 31 декември и се опита да прехвърли отговорността на подчинените си. Тогава Найденов драматично съобщи, че премиерът Борисов лично е спрял багерите на дюните, но шефката на ДНСК Милка Гечева го опроверга на момента и каза, че фирмата сама е спряла да работи на терена и заповед за спиране на строителството не би могло да има.

Зам.-министърът на земеделието Светлана Боянова, която подписа сделката потресе всички с изказването си: "Подписвам, защото ми се носи за подпис", каза тя и се защити, че е сложила подписа си след 15 експерти. След това стана известен още един скандален факт - управителите на фирмата купувач отскоро са станали съдружници с кумеца на вътрешния министър Цветан Цветанов - Тодор Бояджиев, който стана известен около продажбата на два нови апартамента на вътрешния министър Цветан Цветанов.

Спорният терен в Несебър е продаден на 27 ноември миналата година от земеделското министерство на физическо лице - Димитър Петров. Петров, който е тъст на шефа на футболния съюз Борислав Михайлов, е платил за държавния имот 581 212 лева (20 лв. на кв.м). На следващия ден го препродава на фирмата "Сле груп" на седем пъти по-висока цена - 4 млн. лева (138 лв. на кв.м). Управителите на "Сле груп" - Станимир Стоянов и Лъчезар Богданов, са съдружници на Тодор Бояджиев. Общата им фирма "Бийч Холидей", в която Бояджиев държи 50%, е учредена месеци преди сделката - на 4 септември 2012 г. Вътрешният министър Цветан Цветанов е кумец на Бояджиев.