Бащата на убитата от камион Петя: Няма да спрем борбата за по-добри условия на живот
След фаталния инцидент потъналите в скръб родители започнаха борба за справедливост и ходене по съдебни инстанции. Самите те винаги са обяснявали, че не искат на всяка цена да има наказани за трагедията в тяхното семейство, а целта им е да предотвратят подобни трагедии и да спасят човешки животи, като по съдебен ред постигнат подобряване на условията на пътя.
Митеви обвиниха Община Русе, че не поддържа инфраструктурата в района, който за голяма част от живеещите в „Дружба“ 3 е връзката им с центъра на града и хората са принудени да пресичат водещия към Дунав мост бул.“България“ дори с риск за живота си, вместо да ползват мизерния и гнусен подлез. Това правят всеки ден стотици русенци. Това направила и Петя във фаталния ден, когато била блъсната от камиона. Самият шофьор призна вината си, че не е бил внимателен и не е спазил ограниченията в района. На двамата родители бяха присъдени и по 60 000 лева обезщетение за съкрушителната загуба.
„Заведохме дело за символично обезщетение заради безхаберието и нехайството на Общината по поддържането на пешеходните подлези на най-натоварените пътникопотоци в града. Именно неподдържането на тези подлези, които бяха свърталища на проститутки, принуждаваше стотици пешеходци да пресичат бул.“България“ и да рискуват ежедневно живота си. В трагичния момент на 20 май 2009 година се извършваше ремонт на булеварда, като трафика на автомобилите се осъществяваше само в едното платно, което още повече утежняваше ситуацията. Между двете платна имаше буйна растителност повече от 2 метра височина, която пък затрудняваше видимостта на шофьорите и на пешеходците. Ето в такава обстановка на жесток сървайвър трябваше да се пресича бул.“България“ поради невъзможност да се премине през подлезите. Това искахме да докажем в съда и да накараме Общината да се чувства отговорна за поддържането на подлезите и на местата за пресичане на пътното платно. В наша подкрепа учениците в града се организираха и събраха над 6000 подписа“, сочи в обръщението си Пламен Митев.
На първа инстанция Русенският районен съд призна, че Общината е отговорна за тежкия инцидент и им присъди компенсацията, но последва обжалване. Окръжните магистрати зачеркнаха исковете за обезщетение като неоснователни и ги отхвърлиха. Причината - нямало причинно-следствена връзка между състоянието на подлеза и растителността със смъртта на ученичката. Митеви поискаха да стигнат докрай и да обжалват на най-горната инстанция. Върховният касационен съд обаче не допусна жалбата, тъй като нямало основание за нея и с това зашлеви шамар на родителите.
„Макар и да е прекратено делото в съда, ние няма да спрем да се борим за по-добри условия на живот в България. Хората защитени ли са от закона? Ако са защитени, защо сме на първо място в Европа по загинали при пътни инциденти? За съжаление трябва да кажа мнението на сина ни, че държавата ни е красива отвън, но гнила отвътре. Поради тази причина той твърдо е решил да напусне страната ни и да търси реализация в чужбина. А е допринесъл немалко за страната ни като е носил националната фланелка като участник на три световни първенства по шахмат и множество международни турнири“, споделя с мъка Пламен Митев.