Експерти: Как българският олигархичен елит предаде Русия
Въпреки това, експертите, анкетирани от Центъра за политически анализ, смятат, че обикновеният българин продължава да симпатизира на Русия, но не може да изрази своите симпатии в условията на засилващо се влияние на олигархичните кланове.
В началото на октомври между Москва и София избухна истински дипломатически скандал. Руското външно министерство беше принудено да излезе с коментар, в който определи като неуместно изказването на българския президент за Русия като "националистическа и агресивна държава". Росен Плевнелиев направи това изявление в интервю за германския вестник "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг".
В интервюто си той засяга и темата за газопровода "Южен поток". Плевнелиев призна, че неговата страна има интерес от реализирането на проекта, но не може да допусне той да се строи в разрез с изискванията на Европейския съюз.
Не се вижда оптимизъм и в перспективите за развитието на руско-българските отношения. Особено по резултатите от провелите се на 5 октомври извънредни парламентарни избори. С най-голяма парламентарна група в бъдещия парламент ще разполага ГЕРБ, която получи 32,67%. Тази партия ще получи първа мандат от президента, за да състави кабинет.
Ръководителят на аналитичната служба "Лента.ру" Максим Жаров отбелязва, че една от причините за провеждането на извънредни парламентарни избори в България е отказът на бившето правителство да отстъпи пред натиска на ЕС по въпроса за "Южен поток". Според него една от особеностите в България е отсъствието на проруски сили в политическата система на страната. "По това тя се отличава от Сърбия, където има много обществени движения, сътрудничещи с Русия и политически партии с проруска ориентация", коментира той.
Жаров обяснява тази ситуация с факта, че България се контролира от олигархични кланове, които са ориентирани преди всичко към ЕС, откъдето получават европейски кредити и различен вид помощ.
Според експерта не може да се говори обаче, че българите обичат по-малко руснаците, отколкото сърбите. "Просто в България политическата система е устроена така, че интересите на гражданите, симпатизиращи на Русия, не се вземат под внимание", със съжаление отбелязва той.
Максим Жаров смята, че тази ситуация може да се промени. "Българите както и преди се отнасят добре към Русия. Но ние трябва по-активно да присъстваме в тази страна, да задействаме технологиите на "меката сила", да влияем върху политически живот", убеден е той.
Ръководителят на Центъра за политически изследвания към Института за икономика на Руската академия на науките Борис Шмельов съжалява, че България, която е задължена на Русия в лицето на бившия СССР повече, отколкото Сърбия, за разлика от последната е взела еднозначно страната на Запада.
"Едно време някои български политици излязоха с тезата: България може да не бъде съюзник на Русия, но тя не трябва да бъде враг на Русия. Настоящото българско правителство и днешният български политически елит, за съжаление, не спазват този принцип", заяви той.
Публицистът Яков Шустов, който в момента живее във Варна, отбелязва, че българският народ обича руснаците по традиция, а също и за щедростта, която е характерна черта на руските туристи. "Наистина Русия има своите неприятели в България в управляващите кръгове и сред крайно малката група от антисъветски настроени интелектуалци. Но тази омраза е стереотипна и се подхранва с пропагандата от епохата на Студената война", подчерта той.
Като пример за положителното отношение на българите към руснаците той разказа как е подарил на свой български приятел значка със символиката на "Единна Русия". Сега този негов приятел я носи като орден. В България също така се продават и фланелки с лика на Владимир Путин.
"Нито веднъж не съм се сблъсквал с негативно отношение по адрес на руснаците, точно обратното, когато научават, че съм от Русия, а не от Украйна, проявяват искрена дружелюбност. Особена еуфория, естествено, няма", признава Шустов.
Отношението към "Южен поток" в България е по-сложно, защото не всички са осъзнали изгодите от него за страната, уточнява публицистът. "Смята се, че газопроводът ще бъде строен от чуждестранни компании, преди всичко, от ЕС, а българите ще останат встрани. Сред българите съществува силно негативно възприемане на ЕС и неговото възможно участие в "Южен поток" намалява привлекателността на проекта", твърди той.
Като цяло в България не обичат своите политици, а предишното правителство, което се смяташе за проруско, допусна доста грешки. За това в отношенията между Русия и България се появиха трудности след смяната на властта.
"Черноморската държава преживява последиците от икономическата криза, чийто пик бе през 2012 г., но към всички чуждестранни инвеститори в страната се отнасят с подозрение. За съжаление, в годините след краха на съветската система руският бизнес не успя да завоюва стабилни позиции в България", казва в заключение Шустов.
Източник: БГНЕС