Забраняват колите с десен волан
България
| 23 октомври 2013, 12:22 | коментара
„Тези коли, автобуси и камиони са изключително опасни и не трябва изобщо да се движат по нашите пътища”, категоричен е изпълнителният директор на „Технотест” инж. Драгомир Мицов.
Той разказа случай за автобус с десен волан, който се движел по линията София – Перник. Рейсът с обърната дирекция стоварил хората директно на пътя вляво, откъдето минават колите. Ако предложението бъде прието, това ще наложи шофьори, които са купили колите си от Великобритания, да обръщат воланите им.
Връщането на полигона при обучението на кандидат-шофьори бе обсъдено вчера на дискусия в Народното събрание за промените в Закона за движение по пътищата. Идеята е плацът да не бъде само с маркировки, а да е с различни по вид настилки. Те ще преминават от гладък асфалт в заледен път, мокра повърхност или пясък. Така младите водачи ще могат в присъствието на инструктор да се научат да овладяват колата при екстремни условия, с които не е изключено да се сблъскат и в практиката си по-късно.
Според председателя на Българския съюз по авто-мотоподготовка Йонко Иванов това ще подобри уменията на младите шофьори и същевременно с това да намали жертвите на пътя каквато е и една от целите на новия закон. Полигонът в практическата подготовка и в изпита за шофьори бе премахнат в далечната 1997 година. Мотивите тогава са били, че шофирането на специално пригоден плац е безсмислено и водачите ще могат много по-добре да се подготвят в реална среда, а именно - на пътя.
Друго предложение, което беше направено по време на кръглата маса вчера, е шофьорите, които системно превишават скоростта, да бъдат изпращани на психотест. Ако не го издържат, то книжката им да бъде отнемана за значително по-дълъг период от време, отколкото предвижда сега действащото законодателство.
Автоинструктори, които също участваха в кръглата маса, апелираха депутатите да обмислят начин за подготовката и на слабограмотните хора.
Според тях не е редно да се изисква завършено поне средно образование, за да може да се взима шофьорска книжка. Това само стимулирало купуването на изпитите за водач, както и на фалшиви дипломи.
„Трябва да се измисли начин, по който и нискообразованите хора да могат да стават шофьори. Нужно е само да могат да четат и пишат. Подготовката им ще е наша грижа”, обясниха инструкторите.
От Асоциацията за квалификация на автомобилистите в България също направиха предложение за промяна на начина за провеждането на курсовете. Експертите настояха да се въведе 10-часово обучение на магистрала, тъй като младите водачи излизали неподготвени там. Именно на тези пътища пък ставали най-тежките катастрофи.