Корупцията – туморът на Балканите
Борбата срещу корупцията на Балканите е невъзможна без независима съдебна система, заяви за агенцията политическият анализатор Саша Попов.
Вездесъща, корупцията е проникнала сред всички слоеве на населението. Според доклад на ООН, разпространен през 2012 г., "тя е част от всекидневния живот" в района. Всеки шести "пряко или косвено се сблъсква с корупцията, когато има работа с държавен чиновник", се казва в доклада.
А според последното класиране за корумпираност, изготвено от НПО Международна прозрачност (Transparency International) нито една страна от Западните Балкани не преминава четвъртото деление на скала от 0 до 10, като десет означава "много порядъчна", а нула "много корумпирана".
Лика Неделкович, 60-годишна сръбкиня, се готви да мине месечния си медицински преглед. Тя никога не забравя да подари шоколад или да предложи кафе на своя лекар. Станало е автоматично – казва жената, излекувала се от рак.
Макар никой да не й е поискал открито подаръци или рушвети, г-жа Неделкович отдавна знае, че кутия бонбони и или пък парфюм, ще й осигурят повече внимание, ако не грижи, в сръбската държавна здравна система.
На Балканите, които още страдат от последиците от войните от 90-те години на миналия век, обвиненията в корупция срещу политици са истинска лавина. Санадер е първият високопоставен ръководител осъден за корупционни практики.
Надявам се тази присъда да окаже положително въздействие върху морала на политиците – заяви хърватският политически анализатор Жарко Пуховски.
Освен Санадер – осъден за получени пет милиона евро подкупи от унгарския петролен гигант МОЛ, за да му осигури контрола над хърватската национална компания ИНА – и други бивши политици, сред които бившият вицепремиер Дамир Поланчец, са разследвани и осъдени за корупция в Хърватия, която се готви да се присъедини към Европейския съюз през 2013 г.
Обратно, в Сърбия, където новото правителство, дошло на власт след общите избори през май, се ангажира да поведе безмилостна война срещу това бедствие, неотдавнашна анкета на агенция Медиум Груп показва, че според 90% от участниците корупцията е "обичайно явление".
Досега въпреки гръмките декларации, единствено срещу Оливер Дулич, министър на околната среда в предишното правителство, бе повдигнато обвинение в злоупотреба с власт.
Корупцията е "туморът" на сръбското общество и се нуждае от радикално лечение, ако страната иска да постигне напредък в присъединяването си към ЕС – предупреди Желко Кацин, докладчик на Европейския парламент за Сърбия.
В Босна нито един политик не е бил обект на съдебна процедура за корупция – факт, който експертът Сърджан Благовчанин определя като "драматичен" и изобличава политическия натиск, упражняван върху съдилищата.
Същото е положението в съседната Черна гора, която през юни започна преговори за присъединяване към Евросъюза.
Луфти Дервиши от албанския клон на Международна прозрачност обобщава положението в страната си така: "Нито една акула не бе хваната в мрежите на албанското правосъдие, което се задоволи единствено с няколко дребни риби."
Върхът на иронията е в Косово, където местното правосъдие е под шапката на правната мисия на ЕС Еулекс, чийто мандат е да укрепи правовата държава, поемайки много деликатните дела. И точно началникът на службата за борба с корупцията бе обвинен в корупция.
Не е достатъчно да се проявява нулева толерантност към корупцията, смята Уилям Инфанте от постоянното представителство на ООН в Сърбия, който препоръчва да бъдат положени повече усилия, за да се промени манталитетът на обществата на Балканите, защото реакциите на онези, които в крайна сметка трябва да отговарят за корупция, често граничат с безочие.
Милан Виснич, бивш декан на медицинския факултет в Ниш, южна Сърбия, който неотдавна бе осъден да плати глоба за това че е уредил на работа десет членове на семейството си в своите служби, съвсем спокойно заяви: "Дори животните закрилят децата си, защо ние да постъпваме по друг начин?"
Източник: БГНЕС