За периода от 1 януари до 13 май измерванията на автоматичната измервателна станция „Петър Берон“ не установяват превишаване на нормите за показателите, които наблюдава: Бензен, Толуен, Етилбензен, m- p-Ксилен, о-Ксилен, Фенол, о-Крезол, p-Крезол, Нафтален. Това означава, че към момента няма данни, които категорично и еднопосочно да доказват наднормени концентрации на тези показатели в атмосферния въздух на град Русе. Това е изводът, който прави Регионалната здравна инспекция в доклада си за промишлените замърсители в атмосферния въздух от 16 май. 
Информацията е рутинна и служителите в РЗИ са си свършили работата според буквата на нормативната уредба.   

Обяснили са кои вещества се следят и защо те са опасни за здравето. Липсва обаче дори бегло споменаване, че във въздуха има и други промишлени замърсители, които не се измерват, но са не по-малко вредни, а оплаквания от газови атаки с тях има почти всеки ден. Защото никой не следи например за наличието във въздуха на формалдехид, който е носител на така познатата миризма на бакелит от „Линамар“. 
Но пък към русенци са отправени ред полезни съвети при замърсяване на въздуха, които звучат като образец на формализма. Сред тях са такива препоръки като ограничаване на физическата активност на открито и  инвестиране в качествени въздушни филтри или домашни пречистватели на въздуха, които могат да помогнат за намаляване на замърсителите в закрити помещения. В този дух са и съветите като „По време на силно замърсяване на въздуха затворете прозорците и вратите, за да предотвратите навлизането на мръсен въздух в дома“ или „В дни с високо замърсяване, носете маска, особено ако трябва да излизате навън“. Все пак гражданите очакват институциите да се справят с тези, които застрашават здравето им и да отстранят проблема. А не да им дават общи насоки и съвети за неща, които са близки да ума и те така или иначе правят.