Жителите на област Русе боледуват най-често от рак в сравнение с всички останали в страната. Тази новина, визуализирана с диаграма, бе публикувана точно преди Великден във Фейсбук групата „За чисти въздух и вода“ в Русе от общинската съветничка Галичка Николова. „Не бъдете спокойни, не бъдете послушни, искайте си правото на живот! За да има повече светли празници в домовете ви“, призова Николова.
Темата за кой ли път разбуни духовете. Някои видяха в данните доказателства, че смъртността от злокачествени образувания расте заради мръсния въздух. Други обвиниха автора на публикацията в манипулация.         

Поредната нерадостна статистика за Русе идва от публикувания наскоро годишник на Националния център по обществено здраве и анализи, който обхваща периода от 2010 до 2023 г. Данните са за цялата област и според тях наистина Русе е първенец както по регистрирани онкоболни - 6861.8 на 100 000 души, така и по Новооткрити заболявания от злокачествени новообразувания - 569,1 на 100 000.
Картината обаче не е толкова еднозначна, тъй като статистиката не показва по-висока смъртност от онкологични заболявания в Русенско. С 259.1 случая на 100 000 души областта съвсем не е сред челниците и е на средно за страната ниво. Много повече хора си отиват от рак в Хасково (393 на 100 хил.), Велико Търново (351,5), Кюстендил (356,8), Добрич (335,6) и др.
Преди година отново се бе вдигнал голям шум, че според данни на националната статистика Русе е някакъв лидер по отношение на заболеваемостта от онкологични заболявания. Тогава управителят на КОЦ-Русе д-р Камен Кожухаров посочи, че многото регистрирани болни се дължат на по-добрата отчетност в Русе в сравнение с други области. Тоест има много регистрирани, но те са лекувани и живи. Безсмислено е и да се търси връзка между сегашното промишлено замърсяване и броя на болните в момента, тъй като подобни мутагенни фактори трябват да действат в продължение на 10-15 г., за да се проявят. Което не отменя необходимостта да се борим за все по-чисти въздух и околна среда, тъй като те са безспорен фактор за здравето и дълголетието ни.