В университета "Овидиус" в Констанца се обучават повече от 15 000 студенти. Това го прави най-голямото висше училище в Европейския съюз на Черно море. Това каза проф. Игор Съродоев от Факултета по природни науки и селскостопански науки на университета "Овидиус" в Констанца по време на организираната от БТА трансгранична конференция по проект "Европа на Балканите: Заедно чрез знание" в пресклуба на Агенцията в Букурещ, Румъния. Проектът БТА изпълнява с подкрепата на Европейската комисия (ЕК)
Той обясни, че университетът се възползва от предимствата на международното сътрудничество, но се сблъсква и с предизвикателства. Сред тях са интеркултурното образование, развитието на междукултурните компетентности сред студентите. 
По думите му други предизвикателства, свързани с трансграничното сътрудничество, са хармонизиране на образователните системи между България и Румъния, както и взаимното признаване на дипломите. Има и много предимства. 
Проф. Съродоев посочи, че Факултетът по природни науки и селскостопански науки на университета "Овидиус" си сътрудничи по програма "Еразъм+" с висши училища от България. Сред тях са Тракийският университет в Стара Загора, Шуменският университет, както и Техническият университет във Варна. С тях има обмяна на студенти и преподаватели.
Осъществяват се и съвместни проекти по няколко програми с други организации, сред които са Институтът по океанология във Варна, Институтът по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН, природният парк "Странджа". 
Университетът "Овидиус" е бил партньор по пет проекта по Програмата за трансгранично сътрудничество между Румъния и България през 2007-2013 г., свързани с областите на туризма, здравеопазването и образованието, както и дейности в областта на устойчивото земеделие. Той даде пример, че през програмния период 2014-2020 г. университетът е осъществил три проекта в областта на икономическото и устойчивото развитие. 
Игор Съродоев съобщи, че през новия програмен период 2021-2027 г. Факултетът по природни науки и селскостопански науки на университета "Овидиус" е кандидатствал с осем проекта. "Оптимист съм, че поне част от тези проекти ще бъдат спечелени, защото участващите партньори имат богат опит в подготвянето на европейски проекти", коментира професорът. 
Той каза също, че целта е да се разшири сътрудничеството в специалности, в които факултетът обучава - земеделие, биология, география, наука за околна среда. Специализират се и в проекти, свързани с космическото и морското планиране, опазване на биоразнообразието и устойчивия туризъм.