Семинар за експерти в сферата на интелектуалната собственост започна в София. Той е организиран от Апелативните състави към Службата на Европейския съюз за интелектуална собственост (EUIPO/СЕСИС), в партньорство с Патентното ведомство на България.
Събитието, насочено към практикуващи юристи в областта на интелектуалната собственост - съдии, адвокати, представители по индустриална собственост (ПИС), медиатори и др., ще предложи теми и специфични казуси от практиките на Апелативните състави към СЕСИС и на българската съдебна система, касаещи търговски марки, които противоречат на обществения ред или на приетите принципи на морала; недобросъвестни заявки за регистрация на марки; неоторизирано подаване на заявка от агент или представител на притежателя на марка, както и практика по медиация на Апелативните състави.
Днешното събитие е поредното доказателство за успешното ни сътрудничество и стремежа ни към укрепване на правната сигурност и ефективността на системата за защита на индустриалната собственост на национално и европейско ниво, каза председателят на Патентното ведомство на България Оля Димитрова. Свят, в който иновациите и креативността са ключови за успеха на всяко бизнес начинание, ни кара да бъдем концентрирани не само върху продуктивността и навременността на изпълнението на услугите по защита на обектите на индустриалната собственост, но и да бъдем бдителни по отношение на качеството, което в голяма степен изисква от нас именно провеждане на форуми, посветени на задълбочените дискусии и обмяна на опит, допълни Димитрова.
Тя изтъкна, че традицията на професионален диалог, която се осъществява за поредна година в сътрудничество между двете институции, е безценна възможност за надграждане на знанието по ключови теми, които пряко засягат ефективността на защитата на марката на национално и общностно ниво. По думите на Оля Димитрова днешната дискусия е насочена към споделяне на опит и практика, касаещи основно недобросъвестност и медиацията, като ефективен механизъм за разрешаване на спорове.
Председателят на Апелативните състави към Службата на Европейския съюз за интелектуална собственост (EUIPO/СЕСИС) Свен Стурман изтъкна, че това е първият му семинар в България на тази позиция, която е заел през декември миналата година. Апелативните състави имат дълга история на сътрудничество с Патентното ведомство, имаме както двустранни отношения, така и организация на много успешни семинари през последните години, допълни Стурман. Той посочи, че са организирани 10 общи събития с българското Патентно ведомство, а в Апелативните състави има петима българи. Свен Стурман благодари на председателя на Патентното ведомство на България за изграждането и насърчаването на тясното сътрудничество между двете институции.
Във форума участват сто представители от различни сектори, включително съдии, преподаватели в университети, медиатори, което по думите на Стурман означава, че ангажираността на специалистите по интелектуална собственост е на изключително високо ниво. Напълно съм убеден, че тези семинари насърчават конвергенцията на практиката, а днешният форум е отличен опит за обмен на знания в сферата на медиацията, допълни той.
Свен Стурман съобщи, че на 16 и 17 октомври в Малта ще се състои петата конференция за медиация по интелектуална собственост, на която се очакват 500 участници, а събитието ще е хибридно.
Семинарът в София ще разгледа теми, свързани с хармонизация и сближаване на практиките по отношение на доказателства в производства по спорове, свързани с търговски марки, нови видове марки, алтернативно разрешаване на спорове, актуални съдебни решения и др. 
По време на визитата си Свен Стурман и неговият екип ще имат работна среща в офиса на Патентното ведомство, с участието на експертите от дирекциите "Експертиза и опозиция на марките и географските означения" и "Спорове и административнонаказателна отговорност". Ще бъдат разгледани актуални съдебни решения, практически насоки относно права и спорове във връзка с регистриране на търговски марки, организационни и процесуални аспекти на производствата по спорове пред EUIPO, ефективно разрешаване на спорове.