Започна третото издание на детската еко академия в казанлъшкото село Средногорово
В академията участват деца от първи до четвърти клас.
В дейностите в продължение на пет дни ще се работи по темите отпадъци-рециклиране, включително и компостиране, действие при първа помощ на човек в нужда, химически експерименти, представяне на страните на доброволците, направа на оригами от хартия, етеричните масла. Предвидени са още наблюдение на птици, насекоми и растения, наблюдение на животни под микроскопи.
„С тази си дейност доброволците и екипа на организацията сбъдват поредната си мечта - да има място, в което малките стъпки за екологията един ден ще се превърнат в реално устойчиво развитие, което отговаря на нуждите на настоящето, без да компрометира способността на бъдещите поколения да посрещат своите нужди“, каза Мария Славова.
Еко академията се осъществява със съдействието на доброволците от България, Грузия, Испания и Италия на сдружение „Юнайтед авангард артист“ и МЦР „Взаимопомощ“, по проекти на програма „Европейски корпус за солидарност“ „Арт мисии“, „Еко бъдеще+“ и „Еко бъдеще 2“. Ще участва и екип от експерти - инж. Мария Славова, която е главен експерт по управление на отпадъците в регионална инспекция по околната среда и водите в Стара Загора, и Тихомира Христова, експерт „Биоразнообразие“ към Българската академия на науките и Министерството на околната среда и водите. В дейностите ще участват още Мариола Стоилова, която е педагог, музикант и специалист в работа с хора с увреждания, както и Красимир Цанев - психолог и с управленски опит, включително като директор на Дирекция „Социално подпомагане“ в общините Гурково и Николаево. В дейностите ще се включат и Станислава Тонева, психолог и експерт за работа с хора с увреждания, както и инж. Атанас Митев, който е ментор и работи с доброволци от няколко години.