Десетки жалби, в които собствениците на отчуждени земи по трасето на бъдещата магистрала до Велико Търново водят срещу Министерски съвет за размера на платените им обезщетения, разглежда Административният съд в Русе. Както става ясно от първите решения, в много случаи държавата за пореден път се опитва да заобиколи задълженията си, като изкупува плодородни земеделски земи на цени 200-300 лева на декар.           

Оспорват се обезщетенията за земи по участък 1 от Русе до Бяла, изплатени на собствениците съвсем наскоро. Съвсем същото ставаше и при предишното отчуждаване на земи от участък 2 - обхода на Бяла. Както „Утро“ тогава писа, за изчисляване на размера им е използвана наредба от 1998 г., цените в която не са актуализирани вече 27 години.
Нелепата ситуация възниква, когато в съответното землище няма поне две сделки за земя за последните 12 месеца и не може да се определи пазарна цена. Тогава „справедливата цена“ се определя по тази допотопна наредба. В нея са определени начални оценки за земеделските земи от всички категории, като за трета категория например цената е 500 лева за декар, за четвърта - 430 лева, а за пета - 310 лева. При условие, че в момента цените на земеделските земи са в диапазона 2500-3000 лева, използването на наредба с цени от 1998 г. си е явно прецакване на хората от страна на държавата. И въпреки че в множество дела съдът определи тази практика като несправедлива, тя продължава да се прилага.
 За 2,721 дка шеста категория в землището на китното село Божичен определеният размер на обезщетението е 789 лева или 290 лева на декар. Изчислено е като начална цена от 200 лв./дка за земеделска земя от шеста категория е увеличена с приложимите коефициенти на 290 лв./дка. Което съдът не приема.
Заплащането на предварително и равностойно обезщетение се изисква не само от закона - чл.32, ал.1 от ЗДС, но и от конституционната норма на чл.17, ал.5 от Конституцията на Република България, посочват русенските магистрати. Затова според тях трябва да се използва другата предвидена в нормативната наредба възможност - справедливата цена на земята да се определя като средното рентно плащане за съответното землище, умножено по 25. Способ, който Агенция „Пътна инфраструктура“ не използва, тъй като според адвокатите й имал само пояснителен характер. За село Божичен, община Иваново, средното рентно плащане за 1 дка нива за стопанската 2024/2025 г. е в размер на 52 лв./дка, поради което капитализираната поземлена рента, към която се приравнява цената на земята, възлиза в размер на 1300 лв./дка. Това пак е доста под пазарните цени в региона, но все пак 4,5 пъти повече. Така за отчуждената площ от 2,2721 дка, обезщетението става в размер от 3537 лева.
Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.