Средиземноморски тюлен монах (Monachus-monachus), наречен Панаис (Panayis), се завърна днес в Кипър на борда на самолет от Гърция, където се лекуваше почти пет месеца, предаде за БТА кипърската агенция КНА.
Майката на Панаис беше открита мъртва в морето край Фамагуста през ноември и след аутопсия стана ясно, че смъртта й е в резултат от усложнения по време на раждане. Кипърският екип за наблюдение на средиземноморския тюлен, който се състои от служители от Министерството на селското стопанство, развитието на селските райони и околната среда и Департамента на рибарството и морските изследвания, беше незабавно мобилизиран, за да намери малкото и с помощта на спасители то беше локализирано в скалист крайбрежен район.
Тюленчето беше незабавно прехвърлено в Кипърския изследователски център за морска аквакултура (CyMARC), където получи необходимите грижи и беше наречено Панаис, тъй като е намерено в деня на празника Въведение Богородично, който на гръцки се нарича Панайя.
След това по указание на министъра на околната среда Мария Панайоту с цел оцеляване на тюленчето е осъществена операция за безопасното му транспортиране по въздух до Гърция. Там Панаис е приет в Гръцкото общество за изучаване и защита на тюлена монах в Гърция (MOm). Обществото е активно в защитата и популяризирането на крайбрежната и морската среда на Гърция чрез защитата на средиземноморския тюлен монах, който е единственият вид тюлен в Средиземно море и най-застрашеният тюлен на Земята. 
Днес Панайис се завърна в Кипър и ще бъде освободен в естествената си среда.
(Новина, избрана от кипърската агенция КНА за публикуване от БТА съгласно договора за сътрудничество между агенциите)