Девет филма, две изложби и фокус към Колкина дупка включва програмата на Дни на планинарското и екстремно кино в Стара Загора
Дните на планинарското и екстремно кино в Стара Загора ще се проведат между 31 март и 2 април в залата на Регионална библиотека „Захарий Княжески“. Традиционната панорама ще представи девет филма, които са премирани с различни награди. Те отново са селектирани от най-доброто, което бе показано в отминалото 23-то издание на Международния фестивал на планинарското кино в Банско, където бяха представени 75 филма от 39 държави. Входът за прожекциите е свободен и цялата програма е подарък от ТД „Сърнена гора“, защото всичко, което ще представим, трудно може да бъде видяно другаде. Искаме хората да се насладят на преживявания, които обикновеният човек трудно може да си представи, че са възможни, отбеляза Йорданов.
В селекцията има два български филма. Единият от тях е за катерача Никола Калистрин. Той постави рекорд, преминавайки 30 върха в Пирин за по-малко от 10 часа. Каране на ски и катерене, изминаване на 44 километра и над 4300 метра денивелация - всичко това в рамките на едно епично изкачване, което не е постигано никога досега. Зрителите ще могат да видят филми за Хималаите, Каракорум, за Южния океан, за отдалечен заснежен вулкан, за архипелага Свалбард и още много интересни места. И трите вечери са изпълнени с прекрасни филми, каза още Даниел Йорданов.
Той съобщи, че Дните на планинарското и екстремно кино в Стара Загора включват и съпътстваща програма. Един от най-интересните моменти в нея е презентация на гл. ас. д-р Йорданка Донкова, геолог в Геологически институт при БАН, секция "Геология на земетресенията". Темата в нея е „Пещерите – неизследвани територии“, а специален фокус ще бъде поставен върху Колкина дупка. „Това е най-дълбоката и дълга пещера в България, която наскоро бе открита в своите мащаби и изненада дори спелеолозите“, допълни Йорданов.
С началото на Дните на планинарското и екстремно кино в Стара Загора ще бъдат открити и две фотографски изложби. Първата от тях е „Красотата на Антарктика и дълбините на ледника „Перуника“ с автори Цветан Паров, Пенка Мъглова и Алексей Стоев от Институт за космически изследвания и технологии при БАН. Тази изложба е посветена на изследователската работа, проведена по време на 32-та българска антарктическа експедиция през януари 2024 г. Другата изложба е „Пещерите и ние“, в която са включени 25 подбрани фотоси от изложбата We And Caves 2024, съобщи още Даниел Йорданов от ТД „Сърнена гора“.