Новостите в политиката на сближаване в Европейския съюз (ЕС) и постигнатите резултати бяха дискутирани на местна конференция в Разград по проект "Европа на Балканите: Заедно чрез знание", който Българската телеграфна агенция (БТА) изпълнява с подкрепата на Европейската комисия (ЕК).
Разград дава уникални за Европейския съюз знания, които ги няма никъде другаде в Европа, а някои и в света, каза генералният директор на БТА Кирил Вълчев. Той посочи, че датата за днешната конференция е избрана и заради връчването на този ден на наградите на XIII-тия Национален ученически журналистически конкурс „Григор Попов“, за да се подчертае, че България и в частност Разград има нужда от по-добро представяне на всички свои приноси в Европа.
Европейският съюз допринася много за развитието на Разград. Това каза кметът Добрин Добрев. Той посочи, че в сферата на образованието Община Разград е кандидатствала по много проекти още от 2007 година насам. "Благодарение на това всички училища и детски градини на територията на град Разград и в населените места получиха сериозно финансиране, с което успяха да обновят сградния си фонд", посочи Добрев. 
Област Разград може да бъде пример за това как политиката на сближаване в Европейския съюз помага на регионите да се развиват и да подобряват качеството на живот на своите жители. Това каза главният секретар на Областната администрация в Разград Михаил Тодоров. Той посочи, че чрез европейско финансиране в областта са реализирани редица проекти в инфраструктурата, образованието, бизнеса и екологията. 
Инвестициите в знания и умения са най добрите инвестиции. Това каза експертът по „Комуникация, информация и логистика“ в Областния информационен център Емил Чанков. По думите му България не е достатъчно активна в изпълнението на проекти по програмите „Хоризонт 2020“ и „Хоризонт Европа“, които стимулират високите научни и технологични постижения в Европейския съюз, повишават конкурентоспособността и създават качествени работни места. 
Област Разград поддържа висок дял на обучение в STEM профили и специалности от професии – близо 70 на сто от ежегодния държавен план-прием се осъществява именно в такива специалности. Това каза Цвета Петрова от Регионалното управление на образованието (РУО) в Разград. Тя отбеляза, че образователните институции в Разградска област участват активно в националните програми за развитие на образованието и по стартиралите проекти по Програма "Образование" 2021 - 2027 г., която се съфинансира от Европейския съюз.
Ролята на Филиала на Русенския университет в Разград е значима и социална. Това каза директорът на Филиала в Разград проф. д.н. Станка Дамянова. Тя заяви, че Русенският университет и Филиалът му в Разград работи за развитието на региона, доказателство за което са ползотворното сътрудничество с бизнеса и местната администрация. "Работим, за да има млади хора и да искат да живеят тук, да създават семейства и да се реализират професионално“, каза проф. Дамянова.
Произвеждаме кадри, които да се реализират в нашия регион, казаха зам.-директорите на Професионалната гимназия по химични технологии и биотехнологии „Мария Кюри“ в Разград Емилия Цветкова и Валентина Александрова. Те представиха проект за развитие на дуалната система за обучение, както и други, които се реализират в учебното заведение.
Ангажиментът към образованието и иновациите е инвестиция в общото бъдеще на Европа. Това каза директорът на Основно училище „Иван С. Тургенев“ Милена Орешкова. Тя апелира да продължат още по-усилено инвестициите в образованието, особено в развитието на STEM уменията и екологичната грамотност. „Нека подкрепяме инициативи, които подготвят нашите деца за предизвикателствата на Зелената Европа", заяви Орешкова.
През последните години един от приоритетите на Регионалния исторически музей в Разград е насочен към образователните институции. Основната идея е опазването на местната памет. Чрез образователна дейност искаме да предадем и представим на идното поколение нашето богато културно-историческо наследство, каза директорът на РИМ – Разград Таня Тодорова.
Разградската библиотека ще се оборудва по проект със съвременни технически средства. Това каза главният библиотекар на Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев“ в лудогорския град Мила Маринова. В рамките на проекта предстои технологично обновяване с нови компютърни системи за служителите и потребителите, чиято цел е повишаване на качеството на работа на служителите, работата с потребителите и постигане на целите за развитие и модернизиране в полза на четящото общество.
Капанският ансамбъл е явление в съвременната българска култура и отдавна е визитна картичка на Разград, каза директорът му Светослав Стойчев. Той говори за визията и модерната концепция, за репертоара и развитието на ансамбъла, за работата по новия проект на формацията, насочен към развитието на творческите школи за млади таланти.
БТА даде начало на своя нов проект "Европа на Балканите: Заедно чрез знание" с откриваща конференция във Велики Преслав. Основната цел на проекта е да предостави обективна и изчерпателна информация, за да се даде точна цялостна картина на политиката на сближаване на Европейския съюз, включително на Фонда за справедлив преход, съответната подкрепа по Плана за възстановяване на Европа или от инструмента за техническа поддръжка. Специален акцент се поставя върху образованието и уменията като двигател за развитието на регионите.
В периода от ноември 2024 г. до септември 2025 г. БТА организира дискусии в пресклубовете си в Благоевград, Бургас, Варна, Велико Търново, Видин, Враца, Габрово, Добрич, Казанлък, Кърджали, Кюстендил, Ловеч, Монтана, Пазарджик, Перник, Петрич, Плевен, Пловдив, Разград, Русе, Самоков, Свищов, Силистра, Сливен, Смолян, София, Стара Загора, Троян, Търговище, Хасково, Шумен и Ямбол, както и трансгранични конференции в Белград, Босилеград, Букурещ, Одрин, Скопие и Солун.