Хората мечтаят за възраждане на 100-годишното летище в Горна Оряховица, каза за БТА кметът на града Николай Рашков във връзка с честванията на едновековния юбилей, който ще бъде отбелязан на 29 март с Ден на отворените врати. Имаме много голямо желание то да започне отново да функционира като гражданско и затова от около година работим в тази посока. Водим кореспонденция с авиооператори и компании за включване в концесията, но това е въпрос на добра воля и желание и на концесионера, и на държавата.
Според градоначалника летището в Горна Оряховица може да започне да приема нискобюджетни полети. То има всички дадености, а е изградено и на стратегическо място. Разполага с три стоянки за големи самолети, има действаща митница и гранична полиция. Пистата е с дължина 2450 м, като на варненското летище. Сградата на пътническия терминал е направена 1978 г. и може много бързо да бъде осъвременена дори с малки козметични ремонти, за да започне да приема пътнически полети, каза Рашков. В момента от концесионни такси държавата събира 70 000 лв. и се задоволява с това, но нашето желание е гражданите да получат възможност летището да се ползва с издаването на бордни карти, защото към момента то е изцяло частно и товарно, допълни кметът.
Летище Горна Оряховица е създадено с цел да обслужва първия мострен панаир в България, който отваря врати на 25 март 1925 г. в Горна Оряховица и чиито приемник е сегашният Пловдивски международен панаир, разказа Рашков и допълни, че то е открито  четири дни по-късно. Нашите деди са се постарали да обвържат двете неща. На този панаир са присъствали много сериозни световни компании. За съжаление заради голямата депресия през 1929 г. и някои други фактори панаирът постепенно замира, разказа градоначалникът.
През годините, когато летището е функционирало, е имало полети до София по три пъти на ден – сутрин, обед и вечер, които винаги са били пълни, припомни Рашков. В летния сезон е имало такива и до Бургас и Варна. То е било използвано и като карго летище, предимно за износ на животинска продукция за арабския свят. Било е и основното летище, на което от СССР е пристигало ядрено гориво за АЕЦ „Козлодуй“. В момента то се ползва и за учебни цели от военно-въздушните ни сили, разказа кметът. По-рано летището имаше и авиоотряд, който беше най-големият в България, добави той. Всички малки авиоотряди бяха към него, включително и варненския. Тук работеха над 150 човека летищен персонал, летци и авиотехници, които обслужваха селскостопанска авиация. Отделно имаше аероклуб, клуб по парашутизъм, извършваха се обучения на пилоти за малки спортни самолети.
Кметът Рашков разказа, че като малък е прекарвал много време на това летище, защото баща му е работил като авиомеханик. Когато пораства, става част от парашутния аероклуб към Организацията за съдействие на отбраната (ОСО). Там се обучава в продължение на една година, след което в армията служи към парашутно-разузнавателно поделение в София. Може да се каже, че животът ми е минал покрай авиацията и имам специално отношение към нея, каза Рашков и покани всички желаещи да посетят летището в Деня на отворените врати.