Ролята на Филиала на Русенския университет в Разград е значима и социална. Това каза директорът на Филиала в Разград проф. д.н. Станка Дамянова, която участва в конференция по проекта на БТА „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“ в Националния пресклуб на БТА в Разград. 
„Русенският университет и Филиалът му в Разград работи за развитието на региона, доказателство за което са ползотворното сътрудничество с бизнеса и местната администрация. Работим, за да има млади хора и да искат да живеят тук, да създават семейства и да се реализират професионално“, отбеляза проф. Дамянова. 
По думите й във Филиала се обучават студенти – бакалаври и магистри по три професионални направления - Химични технологии, Биотехнологии и Хранителни технологии. Те се дипломират с професионална квалификация „инженер“ по съответната специалност.
Проф. Дамянова обясни, че през последната година Русенският университет участва в два проекта по програма "Националната пътна карта за научна инфраструктура на България 2020-2027", четири национални научни програми и пет проекта по Фонд „Научни изследвания“, като по единия се работи във Филиала. Националните научни програми са съответно Млади учени и постдокторанти, Дигитална квалификация, Интелигентно растениевъдство, Интелигентно животновъдство. Програмата на Министерството на образованието и науката за дигитална квалификация е координирана от Русенския университет, отбеляза проф. Дамянова.
„Благодарение на тази програма в университета, включително и във Филиал – Разград се обновява и модернизира учебния процес. От началото на тази година имаме шест интерактивни монитора, с които преподаването е по-атрактивно и интересно за студентите. Целта е да се адаптира образователната система към дигиталното поколение“, каза проф. Станка Дамянова. 
По думите й Русенският университет изпълнява 14 проекта по европейски програми с международни партньори, а Филиалът в Разград участва в единия от международните проекти - LCA CARE – Collect, Analyse, Report and Evolve for eco-innovative SMEs, Contract No. AMD-101139959-1, ERASMUS-EDU-2023-PI-ALL-INNO. Проектът цели създаване на иновативен инструмент за оценка на жизнения цикъл на продуктите или услуга за малки и средни предприятия от аграрно-хранителния сектор. 
Проф. Дамянова отбеляза, че се работи в партньорство с академични институции и малки и средни предприятия от Португалия, Испания, Германия, Литва и България. През октомври миналата година във Филиал – Разград се е провела една от срещите по проекта, в която са участвали управители на 15 регионални фирми от хранителния бранш. 
През 2024 г. започна изпълнението на проект „Русенски изследователски университет“, финансиран от Европейския съюз - NextGenerationEU, чрез Националния план за възстановяване и устойчивост на Република България, по договор BG-RRP-2.013-0001. С научноизследователска задача участва и научен колектив от Филиал – Разград. Предвижда се модернизиране на базата и обновяване на апаратура и оборудване, каза проф. Станка Дамянова.