Шампионът и треньор по културизъм Динко Желязков: Препаратите за постигане на форма за лятото са излишни, могат да доведат до хронични проблеми със здравето
С утвърждаването на социалните мрежи добрата физическа форма се превръща в приоритет номер едно за младите хора. Фитнесът и културизмът стават все по-търсени, а едновременно с това информацията - все повече и все по-грешна. Доста често в стремежа си за постигане на бързи резултати младежите прибягват до вредни медикаменти, чието въздействия върху тепърва изграждащото се тяло могат да бъдат пагубни.
Динко Желязков е бивш републикански шампион по културизъм и настоящ треньор, като има и участие на европейско първенство. Роден е и израства в Карнобат, а завършва фармация в София. Състезава се от 2004 до 2011 година. Освен с културизъм в ранните си години се занимава и с борба. Динко Желязков е много популярен в социалните мрежи, където споделя опита си и показва начина си на трениране.
- Какво всъщност представлява културизмът? Каква роля играят препаратите и какво може да бъде постигнато без тяхна употреба?
- Концепцията е създадена от братята Уидър. Тяхната идея е да промотират здравословен начин на живот и хармонична физика. Впоследствие обаче, с идването на комерсализацията, се намесват различни медикаменти и в днешно време основата на този спорт са препаратите и добавките. Първоначалната идея е била съвсем друга, но с времето стероидите се налагат като средство за постигане на нестандартни и ненормални физики. Това привлича интереса на хората и започва да продава. С времето се превръща в мултимилиардна индустрия, която в момента в световен мащаб генерира над 200 милиарда долара годишен оборот. Препаратите в днешно време са в основата на постигане на състезателна форма за професионално състезание. Без тях не може да бъде постигната такава извъневолюционна форма, каквато публиката иска да вижда на сцената. Напълно излишно е обаче тяхното използване за постигане на форма за лятото. Единственото, до което могат да доведат, е хронични проблеми със здравето, а и фатални изходи при злоупотреба.
Въпреки това много често се използват от любителски трениращи с цел пестене на усилия и по-бързи резултати
- Полулярната максима гласи, че спортът е здраве. Здраве ли е професионалният спорт, който и да е той?
- Не. Професионалният спорт със сигурност не е здраве. Имам проведени разговори с лекари, на които съм задавал същия въпрос. Според тях ние трябва да преценим генетичните си заложби и дали сме готови да рискуваме здравето си за постигане на успехи на световно ниво, преди да предприемем каквато и да е стъпка в тази посока. Професионалният спорт изисква усилия, който са доста над нормалните физиологични способности на всеки един индивид, за да постигнеш това високо спортно майсторство, което не може да бъде поддържано дълъг период от време.
- По какъв начин се е изменила индустрията през годините? Доколко социалните мрежи имат роля за настъпилите промени?
- Всичко е доста по-достъпно. Хората много лесно могат да проверят и да видят професионални атлети. Трудно е да разбереш от 2-3-минутно клипче целия процес, но много от тях се занимават и със създаване на съдържание. Днес има безкраен достъп до тренировки, методики, хранителни режими и упражнения - нещо, което по мое време не беше така. Разчитахме на списания, за да получим в пъти по-малка информация, но който имаше желание, намираше начин. За разлика от тогава,
днес информацията е безкрайна, но желанието не е особено голямо
Всичко се приема за даденост. Стойността на всички тези знания не е същата. Индустрията се развива, но интересът на хората към високото спортно майсторство не е същият.
- Как човек на твоята възраст решава да започне да създава съдържание в интернет? Какво те мотивира?
- Основното нещо, което исках да промотирам във фитнес средите, е различен, забравен начин на трениране, в който се опитвам да имплементирам ластици като допълнително съпротивление на уредите. Това се прави с цел трениране с по-малки тежести, за да успеем да намалим риска от контузии и да увеличим спортното ни дълголетие. Исках да върна на мода нешо забравено от преди доста години, използвайки приспособления, прилагани в много други спортове. Никой друг преди мен не показваше такъв тип трениране.
Много от инфлуенсърите показват грешен пример на подрастващите за използване на стероиди
Исках да се обявя против това и да покажа, че за постигането на добре изглеждаща физика те не са необходими.
- Доколко това, което виждаме онлайн, може да бъде постигнато натурално и доколко е важен генът?
- Това, което виждам напоследък в мрежите, около 1-2% от снимките са на натурално трениращи атлети. Огромна част от снимките са на хора, продаващи даден продукт чрез визията си, като в 90% от случаите тя не е постигната нито чрез дадения продукт, нито по натурален начин. Това е маркетингов трик и е ясно, че хората искат да видят мечтаната визия, за да повярват и да направят покупка.
- По какъв начин влияе интернет пространството на употребата на стероиди от напълнолетни? Лесно ли намират достъп децата до такъв тип вещества?
- Онлайн търговията няма ограничения. Всеки, който иска, може да се сдобие с медикаменти. Контролът е нищожен от гледна точка на това, че можеш да поръчаш с наложен платеж, без да имаш банкова сметка. Всичко е в ръцете на родителите, но в днешно време е почти невъзможно да се проследи. За съжаление, проблемът е същият, както с наркотиците...
- Нужен ли ни е треньор, за да достигнем мечтаната физика? Какво представлява така нареченият online coaching (онлайн трениране)?
- Треньорите, ако наистина имат достатъчен опит, могат да спестят доста години лутане и сортиране на информация. От друга гледна точка е най-добре човек сам да пробва и да подложи тялото си на един или друг начин на трениране, за да разбере кое как му се отразява, и ще може да прецени за себе си как да продължи. Лошото е, че голяма част от „треньорите“ нямат чак такъв опит, но пък предлагането на тази услуга е нещо, което също няма чак такъв контрол. Не е нужно да извадиш сертификат за завършено обучение, но дори и да показваш такъв, никой не гарантира за начина, по който си се сдобил с него. Няма начин, по който може да се провери.
Хората се доверяват на сляпо на това, което виждат, но намирането на качествен треньор е най-трудният елемент
От друга страна, хората, които наистина разбират, не работят евтино и предпочитат да се занимават със сериозни атлети. За любителски трениращите е по-трудно да се намери сериозен треньор, а и доста по-скъпо. За online coaching-а е задължително треньорът да има опит и поглед, за да може да контролира хората от разстояние и да работи по снимки. Разграничаването на тези треньори е много трудно и няма точна формула за него. Съветвам трениращите да обърнат внимание на годините опит на треньора и да се доверят на интуицията си.
Сталоне БИАНКО