Изложба с творби на ученици ще бъде подредена в Античния комплекс „Сердика” в София
Творбите са на възпитаници на Националната гимназия за приложни изкуства „Св. Лука” – София, и включват изображения на сгради със статут на културни ценности. Част от картините са създадени по време на пленер, организиран от Фондация „Креа” с подкрепата на Столична община и дарители през 2024 г. Досега тези творби са представяни единствено в галерията на гимназията по приложни изкуства. Гостуването им в Античен комплекс „Сердика” по покана на Музея за история на София ще даде възможност да ги разгледат повече граждани, съобщават от екипа.
Те отбелязват, че друга част от изложбата не е представяна пред публика преди – тя се състои от творби, създадени върху иновативния материал каменна хартия. Младите художници от същата гимназия имаха възможност да експериментират с различни техники върху каменна хартия по време на специален уъркшоп, като темата отново беше архитектурното наследство на София. Новият материал се оказа вдъхновение и творческо предизвикателство, както за младите таланти, така и за техните преподаватели, уточняват още организаторите.
Те отбелязват, че друг сектор в залата ще съдържа творби, на които са изобразени сгради, проектирани от един от най-талантливите и продуктивни български архитекти - Никола Лазаров. Периодът на изложбата 1 – 21 април, не е избран случайно: на 1 април отбелязваме 155 години от рождението на арх. Лазаров. Три негови сгради, които се намират в района около ул. Московска, ще видим пресъздадени с традиционни техники – сградата на д-р Калинков, къщата на Андрей Цанков и домът на Киро Стефанов. Четвърто, емблематично за архитекта здание – това на барон Христо Гендович, е изобразено с туш върху каменна хартия, уточняват още от екипа.
Организаторите уточняват, че общият брой творби в изложбата „Архитектурното наследство на София” е 24, като четири представят сгради на арх. Н. Лазаров, а шест са на каменна хартия. „На 3 април отбелязваме деня, в който София е обявена за столица - също подходящ повод за посещение на експозицията. А малко по-нататък в рамките на изложбата – на 15 април предстои връчване на каталозите от проекта на учениците от двете специализирани гимназии. На това събитие докторант Йордана Николова от Музея за история на София ще разкаже на учениците и гостите за техен проект за проучване на историята на старите сгради. Гражданите, които дойдат на 15 април, ще имат възможност да поговорят с участниците в проекта и учени от Музея за история на София, ще могат и да изпробват как се пише и рисува върху каменната хартия“, анонсират организаторите.
/ВСР