Рекордно избелване на коралите е наблюдавано край западното крайбрежие на Австралия, след като гореща вълна във водите буквално е "сготвила" коралите през лятото в южното полукълбо, предупреди местна неправителствена организация, цитирана от АФП.
Състоянието на рифа Нингалу, който е обект на световното културно наследство на ЮНЕСКО и е развъдник на акули, се е влошило "безпрецедентно" през това лято, считано от 2011 г. Такива са първоначалните оценки, каза океанологът Кейт Куигли от неправителствената фондация "Миндеру".
"Тази година топлината на океана буквално е сготвила коралите", каза тя пред АФП.
Макар че все още предстои да бъде установен пълният размер на щетите, нанесени на този 300-километров риф, първоначалните данни показват, че те са значителни.
"Не само горната част на рифа е избелена. Пострадали са няколко различни вида корали", обяснява Куигли.
Температурата на водата в западната част на Австралия това лято е била с до 3 градуса Целзий по-висока от средното, по данни на щатските метеорологични служби.
На практика избелването води до изчезване на кораловите полипи и се виждат само калцирани скелети на тези организми. Избелването тази година засегна и Големия бариерен риф на източния австралийски бряг, показват правителствени данни. 
Едновременно избелване на двата рифа е много рядко. Те са отдалечени на хиляди километри и са с различен климат, обяснява Кейт Куигли.  
Големият бариерен риф на този етап не е много засегнат. Той премина през пет епизода на масово избелване през последното десетилетие - през 2016, 2017, 2020, 2022 и 2024 г.
Кораловите рифове са много уязвими, а сред тях живее богата фауна. Те предпазват и крайбрежието от вълните.