Две детски градини в Община Марица ще използват зелена енергия
„Това са първите проекти, насочени към енергийната независимост на учебните заведения в общината. Марица стана първата въглеродно неутрална индустриална зона в страната и в Европа. Целта ни е с реализацията на нови проекти да бъдем и първата енергийно независима община в България. Имаме готовност да обезпечим и останалите детски градини с модерни съоръжения за зелена енергия. Това е бъдещето, за да опазим природата“, каза кметът на общината Димитър Иванов.
Проектът за подобряване на енергийната ефективност чрез производство на зелена енергия в детските градини в Труд и Рогош е на стойност 1 169 484 лева и е финансиран по Програмата за развитие на селските райони. Срокът за изпълнение е 90 дни. Соларните панели ще бъдат изградени на покривите на сградите на детските градини. Мощността им е около 50 киловата, която ще осигури около 80-90 процента от консумацията на електроенергия в тях. Целта на проекта е да се реализира екологична и енергоефективна публична инфраструктура, която да повиши качеството на живот в населените места, да се намали отделянето на вредни въглеродни емисии и да се подобри екологичното равновесие в Община Марица.
В село Рогош кметът на община Марица и екипът му откриха строителна площадка за изграждане на инсталация за подобряване на енергийната ефективност в Детска градина „Пролет“, където се възпитават 160 деца в шест групи, една от които е яслена. В Детска градина „Бисер“ в Труд се възпитават 200 деца.
В началото на март два STEM кабинета и три високотехнологични стаи бяха открити в СУ „Георги Бенковски“ в село Бенковски, съобщиха от пресцентъра на Община Марица. В учебното заведение бе реализиран проект „Училищна STEM среда“ по Националния план за възстановяване и устойчивост на България, финансиран от Европейския съюз (ЕС). При реализирането на проекта са извършени строително-ремонтни дейности, закупуване на обзавеждане, на апаратура, на иновативни образователни технологии.