Лектори от 10 държави ще участват във „Форум: Партньорства и общности за културно наследство“ през април
Форумът ще постави във фокуса си въпросите как съвместната работа между държавни институции, неправителствени организации, бизнеса и местните общности може да допринесе за опазването и развитието на културното наследство в България. Сред въпросите, които се очаква да бъдат повдигнати, са какви са моделите за успешни партньорства, както и как гражданите могат да бъдат активни участници в процесите по съхранение и интерпретация на наследството.
Програмата е структурирана в четири основни панела – „Как държавата, бизнесът и НПО могат да работят заедно за културното наследство“, „Как образователни институции и инициативи създават заедно бъдещите експерти в сферата на наследството“, „Как се въвличат гражданите в опазването на културното наследство“ и „Как се развиват професионални и местни общности за наследство“. Участниците ще имат възможност да се включат в практическа работилница и редица дискусии.
Форумът ще събере водещи международни и български експерти, представители на браншови организации, частния и публичния сектор, които ще представят добри практики и ще обсъдят иновативни решения за устойчиво управление, финансиране и развиване на културното наследство, посочват организаторите.
Арх. Греам Бел, член на Управителния съвет на „Европа Ностра“, ще сподели своя опит в управлението на културни проекти и в подкрепа на граждански инициативи за опазване на културното наследство в Европа. Проф. д-р арх. Тодор Кръстев, почетен председател на ИКОМОС България и международен експерт на ЮНЕСКО за световното наследство, ще открие форума с лекция за изграждането на партньорски мрежи за наследство в България.
За събитието от Европейската комисия ще пристигне Жолт Соколай, заместник-ръководител на екипа, отговарящ за България, към дирекция „Регионални и градски политики“. Той ще представи възможностите за опазване на културното наследство чрез програмите на ЕС и по-конкретно, предстоящите интегрирани териториални инвестиции в България, които ще инвестират 1,5 млрд. лева в програмния период 2021-2027 г.
Ана-Мария Митрои-Чиобича, старши съветник на Европейската инвестиционна банка, ще представи инструментите на банката, от които могат да се възползват културните обекти. В първия панел ще бъдат представени проекти като центъра „Кристо и Жан-Клод“ в Габрово от Маргарита Доровска и възстановяването на Централни хали от Ангел Димитров.
Проф. Томас Данцл от Техническия университет в Мюнхен ще покаже примери в управлението на мултидисциплинарни екипи за опазване. В панела, посветен на образованието за културно наследство ще се включи арх. Антоан Бругюрол от „Екол дьо Шайо“, Франция. За традициите в образованието в България ще говори проф. Йорданка Кандулкова от УАСГ. Проф. Оля Харизанова от СУ ще представи центъра за върхови постижения „Наследство БГ“, а арх. Десислава Димитрова ще презентира създаването на образователен център в Брацигово.
В третия панел за въвличане на гражданите, арх. Дора Иванова от „Проект Бузлуджа” ще представи първи резултати от кампанията „Неписани истории за Бузлуджа”, в която всеки може да се включи до 9 април. Освен това, партньорите по международния проект ще представят своята работа и иновативни методи за въвличане на гражданите - д-р Рикард Конеса от Европейската обсерватория за спомени (EUROM) към Барселонския университет, д-р Лейла Синьорели и д-р Алесия Зампини от Болонския университет и Каталина Гаете от „EuroClio”, Нидерландия.
С презентация за местни и международни сътрудничества проф. Йорг Хаспел, дългогодишен директор на Института за паметници в Берлин, ще открие последния панел, посветен на развиване на общности. Президентът на ИКОМОС в Хърватия и директор на най-големия хърватски музей - Санин Михелич ще разкаже за своя опит в ангажирането на гражданите в опазването на културно наследство. Еуджен Вайда от „Фондация на краля“ в Румъния ще представи инициативата „Линейка за паметници”. От българска страна ще бъдат представени проектите „Реките на София” от Ани Коджабашева, „Деветашко плато” от Ива Таралежкова.
В дискусията за ролята на професионалните общности ще се включат Ирена Тодорова, директор на Регионалния център на ЮНЕСКО, арх. Петър Диков, председател на Съюз на архитектите в България (САБ), арх. Мартин Микуш, член на УС на Камарата на архитектите в България (КАБ), проф. Ивайло Банов, председател на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране (КИИП) в София-град, проф. Фантина Рангелова, председател на Българска асоциация за управление на проекти в строителството (БАУПС).
/ ГН