Нашумелият филм за българското участие на Биеналето на изкуствата във Венеция с прожекция в Русе
Художествената галерия ще бъде домакин на прожекцията на документалния филм „Скрити белези“ на режисьора Георги Тошев и оператора Борис Пинтев за най-успешното българско участие на Биеналето на изкуствата във Венеция през 2024 г. утре от 18 часа. Лентата беше сред селектираните филми във фестивала „Master of Art“ през февруари. След представянето й е предвидена и среща-разговор с националния комисар на българското участие д-р Надежда Джакова. Тя е и своеобразен гид на режисьора Георги Тошев през историята на проекта, зараждането му, замисъла, осъществяването, показването му във Венеция и международния отзвук е комисарят на българското участие д-р Надежда Джакова.
Във Венеция страната ни участва с мултимедийната и интерактивна инсталация „Съседите“, която изважда на показ премълчаните и избледнели спомени на оцелелите от политическото насилие на комунистическия режим в България. Проектът е създаден от Красимира Буцева, Лилия Топузова и Джулиан Шехирян и е плод на 20-годишно научноисторическо и художествено изследване. В контекста на българското участие на 60-ото издание на Венецианското биенале куратор на проекта е Васил Владимиров.
Проектът пресъздава частично домовете на оцелелите, където се случват срещите и разговорите с тях. В тези лични пространства са поставени интервютата, водени от авторите на проекта, както и теренни аудио и видео записи и предмети от локациите на два от лагерите край Ловеч и Белене. Тези етнографски и исторически изследвания проследяват както реалните преживявания, така и дълбоките следи и рани, оставени от арестите и лагерите. Проектът представя последиците от общественото умишлено премълчаване на десетилетия държавно насилие и отсъствието на памет в съвременното публично съзнание. Създавайки пространство, в което посетителите могат да станат свидетели на историите на хора, заклеймени като чужденци в рамките на българските граници, проектът е директен отговор на призива на Адриано Педроза за разглеждане на Биеналето на на темата „Чужденци навсякъде“.
60 000 души са посетили нашия павилион тази година, което сравнено с предишната година е двойно повече. А самото представяне на България е оценено като едно от петте най-добри.
Според д-р Надежда Джакова, най-важното в българското участие в павилиона и начина, по който е показан проектът „Съседите“ в своето развитие, защото това не е затворен проект, той продължава, е това, че е прекъснато мълчанието. „Създателите му пишат за тази колективна травма, която може да бъде излекувана чрез колективният спомен, а личният спомен да се превърне в една обща, колективна памет“, казва тя.
„Във филма „Скрити белези“ аз говоря за това какво е да си комисар. За мен е чест и удоволствие, но и много голяма отговорност да съм комисар на националното участие на България, защото ние представляваме държавата и изкуството, което се прави тук. Такова едно участие като организация съвсем не е лесно. Това е процес, който е част от големия процес - организиране на Венецианското биенале“, казва Надежда Джакова и обяснява, че Биеналето се прави от 1895 година и през тези години е изградена много строга система за организация, представяне и изисквания за самия форум.
Освен, че е най-голям, този форум на изкуството е и най-престижният и показва не просто най-доброто от света на изкуството, но и най-новото като тенденции в бъдеще. От общо 60 издания, страната ни има 12 участия. Причината за прекъсванията са най-различни политически причини, които ни лишават от участие за по-кратко или по-дълго време.