През последните години институциите направиха много, но недостатъчно за приобщаващото образование. Това каза пред журналисти министърът на образованието и науката Красимир Вълчев след участието му в дискусия, посветена на предизвикателствата пред приобщаващото образование. Форумът беше иницииран от народния представител от ГЕРБ-СДС Йорданка Фандъкова.
Постепенно се променя културата, увеличава се ресурсът, повишава се броят на специалистите, но все още има много деца, които нямат достъп до всички необходими специалисти, а и няма достатъчно ресурсни учители, посочи още той. По думите му в много училища няма психолози и педагогически съветници, въпреки увеличените средства за тях, в доста от сградите на училищата има достъпна архитектурна среда, но има и много, в които достъпната среда липсва. Трябва да продължим с усилията, има какво да подобрим по отношение на организацията и на съвместната работа на институциите, добави той.
Има голям брой деца, които са в индивидуална форма на обучение и в повечето време с тях, вкъщи, работят специалисти. Невъзможността да придобият базови компетентности поставя въпросите дали те могат да имат легитимни документи за образование, допълни министър Вълчев. Ресурсните учители в малките населени места се осигуряват от регионалните центрове, но ресурсният учител не може да бъде постоянно с дадено дете, въпреки че детето има нужда от постоянна грижа, каза още той. „Ние започнахме да обучаваме учителите в училища за придобиване на допълнителна квалификация „Ресурсен учител“ и по този начин учителят по физическо възпитание, например, може да бъде и ресурсен учител и да осъществява тази ежедневна подкрепа, тъй като не можем на всяко дете да осигурим учител“, добави министър Вълчев.  По думите му в момента не е  достатъчен броят на ресурсните учители, но няма и достатъчно желаещи да се обучават за ресурсни учители в специалността „Специална педагогика“.