Исторически музей - Петрич представя артефакти от Хераклея Синтика чрез мобилна изложба
Първото представяне на изложбата „Тайни и загадки от Хераклея Синтика, пътуване във времето“ е в Будапеща в края на февруари, където експозицията е експонирана в Българския културен институт. Тя се радва на изключителен интерес както от страна на българи, които живеят там, така и на местни, за които изложбата е начин те да се запознаят с античния град Хераклея Синтика и с културното наследство на Петрич.
Мобилната изложба ще бъде в Будапеща до края на април. "Планът в началото беше тя да е там в рамките на един месец, но поради големия интерес ще остане там до края на април", поясни Катя Стоянова. След това мобилната изложба заминава за Братислава, където ще бъде подредена в културния институт. В представянето там ще бъде включена и публична лекция на професор Людмил Вагалински. "Интересът към подробности за самия град Хераклея Синтика, за разкопките, за историята на проучванията там и откритите артефакти е много голям. Затова в Братислава ще съчетаем изложбата с публична лекция на професор Вагалински. Същото ще направим след това и във Варшава. Ще бъде събрана аудитория от преподаватели, от археолози, от студенти по архитектура. Знаем, че полските школи са в изключително добро сътрудничество с българските. На много от археологическите обекти има екипи, които проучват", поясни ръководителят на проекта „Реставрация, консервация и социализация на Хераклея Синтика“.
Тя отбеляза още, че с представянето на мобилната изложба, освен запознаване и срещите на публиката с Хераклея, се цели постигането на по-дългосрочни и устойчиви сътрудничества с университети, с преподаватели и със студенти. Изложбата на артефакти от античния град ще гостува и в Гърция за културния фестивал "Олимп" в Дион, където България е официален партньор на събитието. По време на фестивала ще бъдат представени няколко български града - Пловдив, Казанлък и Петрич с Хераклея Синтика, а професор Людмил Вагалински ще се включи с лекция в научна конференция, която ще се проведе по време на това събитие.
Поканата, която предизвика особен интерес и е изключително важна за нас е, че Европарламентът в Брюксел по покана на Андрей Новаков ще бъде наш домакин и в техните зали за изложбени събития ще представим изложбата „Тайни и загадки от Хераклея Синтика, пътуване във времето“. Заедно с това ще представим и 3D макет, както и модерни и съвременни технологии, които ще ни пренесат чрез виртуална реалност и дигитална реконструкция в Хераклея Синтика. Там ще бъде кулминацията за представянето на изложбата за тази година с едно по-широко и по-голямо представяне на Хераклея Синтика, информира още Катя Стоянова.
Нещата, които обикновено могат да се видят зад витрина в нашия случай, вече могат да се пипнат и да се докоснат-нещо, което за обикновените посетители е невъзможно. Освен това тези артефакти стават достъпни и за незрящи. Големият плюс и големият социален ефект, който всъщност изложбата ни дава, е именно да се докоснем до предмети, да се запознаем с тях, чрез допир, чрез усещане. След като са направени 3D копията, те се обработват ръчно и се оцветяват според оригиналния си вид. Така се създава усещане за текстура, която незрящите хора могат да усетят, поясни Катя Стоянова.
Иновативна част от мобилната изложба е и фактът, че всички модели са сканирани. Създадени са кратки, анимирани клипчета с артефактите, които са достъпни, чрез специален код. "Така успяваме в мобилната изложба да съчетаем социален ефект, богато културно наследство и съвременни технологии. Това прави впечатление, това радва хората, защото няма как по друг начин да пренесем Хераклея Синтика в която и да друга точка на света. Целта е туристите да дойдат тук, на място, за да видят и усетят античния град. Исторически музей - Петрич се старае с атрактивни инициативи и с интересни прояви да поддържа интереса към историческите обекти в общината", каза още Катя Стоянова.
Мобилната изложба „Тайни и загадки от Хераклея Синтика, пътуване във времето“ ще гостува в Европейския парламент от 2 до 5 декември 2025 г. Тя ще бъде открита от министъра на туризма Мирослав Боршош, а покана е изпратена и до председателя на Европарламента Роберта Мецола. Експозицията представя десет от най-ценните археологически находки, разкрити в древния град Хераклея Синтика чрез техни тактилни 3D принтирани копия, които могат да бъдат възприемани и от незрящи хора чрез пряк допир. Към всеки от експонатите има брайлови надписи.
Копията на артефакти от Хераклея Синтика, които са част от изложбата, са създадени по проект с финансиране от Министерство на културата, чиято стойност е близо 38 хиляди лева.