Художествените музеи трябва работят за показването на българско изкуство извън страната, смята директорът на Художествената галерия в Казанлък д-р Пламен Петров
Д-р Петров изказа благодарност за поканата на представянето. "Благодаря и за възможността да прозвучи една доста тъжна констатация", каза той. И отбеляза, че ако с тракийското наследство и изобщо с далечното си минало, което като общество сме наследили и нямаме особена заслуга за него, България се представя наистина на много места по света, то по отношение на визуалните и изобразителни изкуства това не е точно така. По думите му констатацията е, че пътуването на българското изкуство по света и използването му като реклама и инструмент за привличане на публика е доста по-малко. Изкуствоведът посочи, че освен една голяма изложба през 1926 година в Прага, няма друго мащабно представяне на художествената ни култура.
По тази причина Художествената галерия в Казанлък направи две важни крачки в тази посока - да покажем не само „Ахинора“, а и цялото изкуство на Иван Милев в Рим и Виена, посочи д-р Петров. Тогава установих горчивата истина, че всъщност това е първата самостоятелна изложба, която българската държава и в частност Художествената галерия в Казанлък организира на Иван Милев в Западна Европа, макар и голяма част от критиката приживе, а и днес, да го определяме като едно от лицата, с които можем да се представяме в Европа и по света.