Група от най-големите индийски музикални лейбъли в Боливуд, включваща „Ти-Сериес“, „Сарегама“ и „Сони“, се опитва да се присъедини към съдебно дело за авторски права срещу фирмата Оупън Ей Ай, заведено в Делхи, съобщава Ройтерс.
Музикалните компании изтъкват опасенията си за неправилно използване на техни записи за обучение на модели на изкуствен интелект (ИИ).
Правните предизвикателства пред Оупън Ей Ай, подкрепяна от „Майкрософт“, се увеличават в световен мащаб и конкретно в Индия - вторият по големина пазар по отношение на потребителите. Но компанията твърди, че следва принципите на справедливото споделяне при използването на публично достъпни данни за изграждане на своите модели на изкуствен интелект.
В четвъртък тръстът „Индиън Мюзик Индъстри“, „Ти-Сериес“ и „Сарегама“ поискаха от съда в Делхи да разгледа техните опасения за „неразрешено използване на звукозаписи“ при обучението на модели на ИИ, което нарушава авторските им права. Твърденията на компаниите в съдебния иск „са от решаващо значение за цялата музикална индустрия в Индия и дори в световен мащаб“, се казва в тяхното заявление, което не е публично, но беше разгледано от Ройтерс. 
Музикалните лейбъли искат да се присъединят към съдебно дело, заведено миналата година от индийската информационна агенция АНИ. Тя обвини приложението Чат Джи Пи Ти на Оупън Ей Ай, че използва нейното съдържание без разрешение за обучение на модели на изкуствен интелект. Оттогава книгоиздатели и медийни групи, някои от които подкрепени от милиардерите Мукеш Амбани и Гаутам Адани, се обединиха, за да се противопоставят на компанията в съда в Делхи.
Боливуд и хинди поп музиката са огромен бизнес в Индия. „Ти-Сериес“ е една от най-големите музикални звукозаписни компании в Индия, която издава около 2000 звукозаписа или песни годишно, а „Сарегама“, която е на повече от 100 години, притежава репертоар на известни индийски певци като Мохамед Рафи и Лата Мангешкар. На своя уебсайт тръстът „Индиън Мюзик Индъстри“ съобщава, че представлява и световни имена като „Сони Мюзик“ и „Уорнър Мюзик“.
В Индия музикалните лейбъли са „загрижени, че Оупън Ей Ай и други системи с изкуствен интелект извличат текстове, музикални композиции и звукозаписи от интернет“, казва източник от индустрията, който говори при условие на анонимност, тъй като въпросът е в съда. Последните действия на индийските компании идват, след като германската ГЕМА, която представлява композитори, текстописци и издатели, съобщи през ноември, че е завела дело срещу Оупън Ей Ай за предполагаемото нелицензирано възпроизвеждане от Чат Джи Пи Ти на текстове на песни, с които „системата очевидно е била обучена“.
Оупън Ей Ай се противопостави на иска на АНИ с мотива, че индийските съдилища нямат юрисдикция, тъй като компанията е базирана в САЩ, а сървърите ѝ са в чужбина. Следващото изслушване по делото, което се разглежда като определящо за бъдещето на начина, по който моделите с изкуствен интелект използват съдържание, защитено с авторски права, в Индия, е насрочено за 21 февруари.