Система за аварийна аспирация на „Оргахим Резинс“, изградена след пожара в предприятието през 2012 г., е причината за честите обгазявания, от които се оплакват хората в западните части на Русе. Това стана ясно на вчерашната среща на общинските съветници от комисията по екология с представители на институциите и гражданите.
Аварийната система действа като гигантска прахосмукачка, която за минути изтегля всичко от цеха за смоли и го изхвърля във въздуха.              

Идеята е тя да се включва в екстремни случаи, когато концентрацията на запалими газове достигне опасно ниво. Инсталацията обаче се задейства с натискане на един бутон, което може да се направи от всеки, без за това да разбере който и да е контролен орган. Според директора на РИОСВ Дауд Ибрям вероятно всяка смяна натиска бутона и проветрява цеха преди да започне работа. А може би той се използва и още по-често.
Екоинспекцията е издала предписания за разделяне на общообменната от аварийната вентилация, като емисиите минават през пречистване, а бутонът за аварийната се постави зад пломбирано стъкло и се ползва само в наистина спешни случаи. На „Оргахим Резинс“ е даден срок до септември, за да го изпълни, но актът със сигурност ще се обжалва, което ще удължи времето с месеци, а може би години. И все пак светлина в тунела се вижда.
Същото не може да се каже за „Линамар“, където всички институции се оказват безсилни да установят някакви превишения на нормите. Според Дауд Ибрям решението в такива случаи е да се постави измервателна станция до самите производствени помещения. И мониторингът да е непрекъснат 24 часа в денонощието като се измерват конкретните за този производител отделяни химически вещества. Това обаче може да стане само след промени в нормативната уредба, които тепърва да се инициират, изработят, а после и утвърдят. Което, ако изобщо стане, няма да е никак скоро.